Warszawa: blok gazowy na Żeraniu radykalnie obniży emisje pyłów

1508581970 zeran ec termika pgnig pl

fot: PGNiG Termika

Nowy blok w EC Żerań ma być gotowy do 2020 r, a w jego realizację będzie zaangażowanych około 30 tys. osób

fot: PGNiG Termika

W warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu, należącej do PGNiG Termika, po uruchomieniu nowego kotła parowo-gazowego, emisje szkodliwych pyłów spadną o ponad 60 proc. W efekcie wzrośnie też bezpieczeństwo energetyczne stołecznej aglomeracji.

Blok gazowy ma zostać oddany do użytku w 2020 r., będzie miał moc 497 MWe, a rocznie będzie zużywał ok. 600 mln m sześc. gazu.

Paliwo do nowego bloku będzie dostarczane z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Budowa nowej, liczącej 10,5 km magistrali ma się rozpocząć na początku 2018 r. Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System.

Rzecznik operatora Tomasz Pietrasieński wyjaśnia, że inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, np. specjalnych przewiertów.

W czasie prac budowlanych trzeba będzie wyciąć rosnące na trasie przebiegu gazociągu drzewa, ale spółka zapewnia, że posadzi w ich miejsce nowe.

- Gazociąg jest zlokalizowany pod ziemią i nie ma przeszkód do zagospodarowania przestrzeni nad gazociągiem - oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów technicznych - podkreśla Pietrasieński.

Gazociąg objęty jest reżimem tzw. specustawy przesyłowej. W przypadku budowy kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa linii przesyłowych czy gazociągów, istnieje możliwość wywłaszczenia właścicieli gruntów za odpowiednim odszkodowaniem.

Operator prowadzi konsultacje z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu (dzielnicy Białołęka ok. 9 km i oraz gminy Nieporęt - ok. 1 km) ws. zagospodarowania terenu po zakończeniu prac.

Organizator konsultacji, firma Utila poinformowała, że ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Do 24 października mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły.

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów - oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacjach. Po jej zakończeniu powstanie koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.