Świat: Górników eksmitowano, a sprzęt górniczy zniszczono. To powstrzymało nielegalne wydobycie złota

1380173437 peru maps google pl

fot: maps.google.pl

Wstrząsy o sile 7 stopni w skali Richtera odnotowano na wybrzeżu Peru

fot: maps.google.pl

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem Evana Dethiera z Uniwersytetu Dartmouth przeanalizował efekt uboczny walki z nielegalnym górnictwem złota w Peru. Okazało się, że nawet to trzeba po prostu robić mądrze, bo przestrzeganie prawa może mieć negatywny wpływ na… środowisko.

Jak przypomina portal mining.com w 2019 r. rząd peruwiański przeprowadził Operację Mercury w regionie La Pampa. To teren, gdzie w większości miejsc wydobycie złota jest zakazane. La Pampa leży na autostradzie międzyoceanicznej. Na północ od autostrady wydobycie jest w większości legalne w ramach koncesji wydobywczych. Jednakże na południe od autostrady, w otulinie Rezerwatu Narodowego Tambopata, wydobycie jest surowo zabronione.

- W ramach operacji Mercury do regionu wysłano uzbrojone wojsko i policję krajową, które pozostawały tam stale obecne do marca 2020 r. Górników eksmitowano, a sprzęt górniczy zniszczono. Interwencja skutecznie powstrzymała nielegalną działalność w zakresie wydobycia złota w La Pampa, ale działalność na obszarach legalnych gwałtownie wzrosła, wywołując wiele takich samych problemów środowiskowych – informuje portal.

W następstwie operacji Mercury nielegalne wydobycie spadło o od 70 proc. do 90 proc. Na wylesionych obszarach pojawiła się roślinność. Ten pozytywny postęp został niestety niejako zrównoważony przez wzrost wylesiania na legalnych obszarach górniczych na północ od autostrady międzyoceanicznej w tempie od 3 do 5 km kw. rocznie. Straty dla środowiska były większe od zysków.

- Aby ocenić wpływ operacji Merkury na działalność wydobywczą, zespół badawczy wykorzystał dane satelitarne z lat 2016–2021 z sond Sentinel-1 i Sentinel-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dane uzyskano z 9 obszarów wydobywczych: czterech obszarów nielegalnego wydobycia objętych interwencją, dwóch legalnych obszarów na północy po drugiej stronie autostrady międzyoceanicznej oraz trzech odległych miejsc, które nie były objęte egzekwowaniem prawa i które służyły jako kontrola badania – czytamy na mining.com.

Zespół naukowy zwrócił uwagę na stawy wydobywcze. Po operacji Mercury zażółcenie stawów gwałtownie spadło po zawieszeniu działalności wydobywczej we wszystkich obszarach La Pampa, z wyjątkiem północy. W północno-zachodniej części La Pampa działalność wydobywcza wzrosła, a zażółcenie stawów wzrosło o 43 proc. w porównaniu z sytuacją przed interwencją. W północno-wschodniej części La Pampa zażółcenie pozostało stabilne ze względu na ciągłą działalność wydobywczą.

- Nasze wyniki pokazują, jak interwencja na szczeblu federalnym może skutecznie powstrzymać nielegalne wydobycie w Peru – powiedział Dethier dla mining.com. - Ale to tylko jeden aspekt problemu, ponieważ konieczne jest wieloaspektowe podejście, aby zaradzić długoterminowym skutkom nielegalnej i legalnej działalności w zakresie wydobycia złota na ludzi, dziką przyrodę i środowisko w zlewni Madre de Dios.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.