Waldemar Pawlak podziękował górnikom i apelował do samorządodowców

Pawlak wug KK

fot: Krystian Krawczyk

- Po negocjacjach udało się doprowadzić do tego, że ceny węgla dla energetyki są już na poziomie światowym - podkreślił Waldemar Pawlak

fot: Krystian Krawczyk

Podczas dzisiejszej uroczystości barbórkowej w Wyższym Urzędzie Górniczym wicepremier Waldemar Pawlak, wiceminister gospodarki przekazał gratulacje całej braci górniczej. Wicepremier powiedział nettg.pl:

- Barbórka to święto ludzi, którzy potrafią zaryzykować swoim zdrowiem i życiem. Górnicy wykonują pracę wymagającą dużego zaangażowania i wykonują ją z ogromną godnością. Po negocjacjach udało się doprowadzić do tego, że ceny węgla dla energetyki są już na poziomie światowym. Do polskich portów lepiej sprowadzać węgiel statkami, niż przewozić go ze Śląska. Mamy zdrową równowagę. Nie ma już sztucznego tłamszenia cen w górnictwie. A tak było w poprzednich latach, gdy jedni mieli zyski, a górnicy restrukturyzację.Teraz musimy nawoływać do społecznej odpowiedzialności, ponieważ toczy się publiczna debata o opodatkowaniu górniczych wyrobisk. Prawo budowlane nie dotyczy budowli pod ziemią. Nie można nadinterpretowywać przepisów podatkowych, żeby wprowadzić nowy podatek. Są inne, lepsze sposoby do wspierania samorządów lokalnych i spółki węglowe na pewno będą się przyczyniały do rozwiązywania problemów gmin.

Jeśli ktokolwiek chciałby wprowadzać nowy podatek, to niech jasno i klarownie to sformułuję. Bardzo ważna jest współpraca przedsiębiorców górniczych z władzami samorządowymi, wspieranie infrastruktury, dobrych rozwiązań komunikacyjnych, działalności sportowej i kulturalnej. W to spółki węglowe będą się angażowały. Nie ma powodów do zagrywania za węgła. Liczę na wyobraźnie samorządów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

WIG20 przebił historyczne maksimum

Pierwsza w tym tygodniu sesja na GPW przyniosła wzrosty głównych indeksów i historyczne szczyty większości z nich. WIG20 przebił historyczne maksimum, pierwszy raz po ok. 19 latach, a mWIG40 i WIG poprawiły swoje rekordy z piątku. Motorami wzrostów są m.in. spółki energetyczne i największe banki.

Kultowa mozaika wróciła na MOSiR w Radlinie. Co ma z nią wspólnego zielona energia?

Słynna olimpijska mozaika, która przed laty zdobiła Dom Sportu w Radlinie, powróciła na swoje miejsce po dwóch dekadach nieobecności. Trwający właśnie remont obiektu stał się doskonałym pretekstem nie tylko do głębokiej termomodernizacji, ale również do przywrócenia miastu tego ważnego symbolu sportowej i olimpijskiej tożsamości.  

Górnik z Chwałowic zwycięża debiutując w nowej dyscyplinie

Cage Boxingu to boks w rękawicach do MMA. Zawodnicy walczą ze sobą na ringu o wielkość 9 metrów kw. Reguły walki są bardzo zbliżone do bokserskich. Ciosy proste, sierpowe czy haki – wszystko jest dozwolone. Rywalizacja trwa przez 3 rundy po 3 minuty.

Przedszkole położone na terenach pogórniczych jest bezpieczne. Były badania

Teren Przedszkola Samorządowego nr 3 w Trzebini wolny od zapadlisk. Badania geofizyczne gruntu potwierdziły wcześniejszą analizę Spółki Restrukturyzacji Kopalń.