Górnictwo: Dawne kopalnie mogą produkować i magazynować energię

fot: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

O tym w jaki sposób infrastruktura pogórnicza może zostać wykorzystana do produkcji i magazynowania energii rozmawiano w czasie posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce, które odbyło się 5 lipca. Jako jeden z przykładów podano kopalnię Bobrek w Bytomiu, która w 2025 r. ma zakończyć eksploatację.

- Dzisiaj rozmawiamy na temat innowacyjnych rozwiązań, które w dobie transformacji mogą naszej gospodarce przynieść zupełnie nowe rozstrzygnięcia – mówiła w czasie posiedzenia senator Joanna Sekuła, przewodnicząca zespołu, cytowana w komunikacie Senatu.

Parlamentarzystka pochodząca z Siemianowic Śląskich przyznała, że jej zdaniem infrastruktura górnicza może zostać dobrze wykorzystana do realizacji celów energetycznych w innych obszarach.

Odnotowała, że na posiedzeniu zespołu doszło do spotkania tych, którzy mają opracowane innowacyjne technologie, z tymi, którzy mają szanse je wdrożyć, czyli przedstawicielami Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, Kopalni Bobrek, Kopalni Soli Kłodawa, i przedstawicielami instytucji, które takie projekty mogą rozwijać i finansować, czyli Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Ochrony Środowiska i Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na posiedzeniu przedstawiono m.in. projekt, który mógłby się opierać na infrastrukturze kopalni Bobrek. Model spółdzielni wytwórców energii zaprezentował Tomasz Zieliński, prezes spółki OZE Rentier. Z wyliczeń wynika, że gdyby na 1/20 terenu kopalni postawić elektrownie fotowoltaiczne mocy 55 MW oraz 6 turbin wiatrowych, to roczna produkcja energii wyniosłaby ok. 10 MWh, a gdyby dodatkowo wytwarzana była energia cieplna o mocy 50 MWh, to pozwoliłoby to zasilić ponad 8 tys. mieszkań. Koszty budowy tych aktywów wyniosłyby 678 mln zł, a roczne utrzymanie w granicach 10 mln zł. Przychody - z uwzględnieniem niższej ceny energii dla mieszkańców - miałby wynieść ok. 82 mln zł, a przychód z pracy elektrowni w całym okresie jej funkcjonowania mógłby wynieść ok. 3 mld zł.

Prezes Zieliński przekonywał, że warto rozważyć przestawienie wygaszanych kopalni na produkcję i magazynowanie energii dla całego regionu, co pozwoli na zachowanie miejsc pracy i wytwarzanie czystej energii elektrycznej przez spółdzielnie energetyczne przez długie dziesięciolecia.

O możliwościach technicznych magazynowania energii elektrycznej, kinetycznej, cieplnej, a także magazynowania CO2 i wodoru opowiadał wiceprezes KG Construction Krzysztof Gregorek. W jego przekonaniu istniejący w likwidowanych polskich kopalniach majątek w postaci szybów górniczych można z powodzeniem wykorzystać, wdrażając opracowane już polskie technologie. Do tego potrzeba jednak zmian legislacyjnych umożliwiających partnerstwo publiczno-prywatne w tym zakresie.

Rafał Gąsior, reprezentujący Polską Grupę Górniczą, podkreślił, że PGG posiada duży potencjał z uwagi na rozległość na terenie aglomeracji śląskiej. Wyraził przekonanie, że zaproponowane rozwiązania techniczne mogłyby posłużyć dalszemu funkcjonowaniu górniczych wyciągów szybowych.

Koncepcje rozwijane obecnie przez Polaków w środowisku naukowo-badawczym w ramach projektów mających na celu zapewnienie czystej wody i energii dla Śląska przedstawiła prof. Aneta Michalak z Politechniki Śląskiej.

Wiceprzewodnicząca Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce Jolanta Hibner podziękowała uczestnikom za przedstawienie konkretnych modeli rozwiązań umożliwiających obniżenie cen energii i wykorzystanie potencjału naukowego i innowacyjnego w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Za cenne uznała konkretne wskazówki, jak należy przystosować prawo geologiczne, tak aby odpowiadało ono potrzebom i możliwościom w zakresie wykorzystania infrastruktury pogórniczej na rzecz społeczności na terenach pokopalnianych w Polsce. Senator Jolanta Hibner podkreśliła, że senatorowie bez zbędnej zwłoki przystąpią do prac nad nowelizacją stosownych przepisów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.