W przyszłym tygodniu paliwa nadal będą taniały

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Według analityków w nadchodzącym tygodniu spadki cen sięgną ok. 5 groszy na litrze

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W przyszłym tygodniu paliwa na stacjach będą nadal taniały - Pb95 do 5,92-6,04 zł za litr, diesel do 5,95 i 6,07 zł - prognozują analitycy e-petrol.pl. Ich zdaniem w razie wyższych cen w hurcie możliwe jest utrzymanie niskich cen detalicznych przez ograniczenie wysokich marż stacji.

O cenie analityków e-eptrol.pl paliwa w okresie między 23 a 29 września będą tanieć - dotyczy to benzyny i diesla. Wyłamuje się z tej tendencji jedynie autogaz.

W przypadku Pb98 średnia cena ulokuje się w przedziale 6,66-6,78 zł/l, a dla benzyny Pb95 oczekiwane widełki wynosić będą 5,92-6,04 zł/l. W przypadku diesla tendencja spadkowa uwidoczni się w cenach między 5,95 i 6,07 zł/l. Autogaz natomiast drożeć może do poziomu 2,85-2,93 zł/l - poinformowali w piątek analitycy portalu.

Wskazali, że na coraz większej liczbie stacji da się już zatankować poniżej 6 zł za litr benzyny 95 i oleju napędowego. Jak stwierdzili analitycy, niskie poziomy cen detalicznych mogą jeszcze mieć dalszy ciąg. miany spadkowe są możliwe nawet mimo ruchu w górę, jaki już jest widoczny w cenach ropy na rynku światowym, powiązanego z sytuacją w USA i na Bliskim Wschodzie - ocenili.

Zwrócili uwagę, że obecnie mamy do czynienia z wysokimi marżami stacyjnymi, więc, ich zdaniem, w razie wyższych cen w hurcie możliwe jest ich częściowe ograniczenie, co pozwoli utrzymać niskie ceny detaliczne benzyny czy diesla.

W polskich cenach rafineryjnych powoli wytraca się obniżkowy impet i są one obecnie nieco wyższe od poziomów z ubiegłego weekendu - zauważyli. Według danych e-petrol.pl średnia cena benzyny 98-oktanowej to 4891 zł/m sześc., o 74 zł więcej niż w ubiegłą sobotę. Z kolei benzyna Pb95 kosztuje średnio 4480 zł/m sześc., czyli o 40 zł ponad poziomami z weekendu. Diesel w omawianym okresie podrożał o 28 zł, do 4581 zł/m sześc. Olej opałowy wyceniany jest dzisiaj na 3388 zł/m sześc. - to zwyżka 7 zł na metrze sześc.

Mocne cięcie stóp procentowych w USA i rosnące napięcie na pograniczu izraelsko-libańskim miały w ostatnich dniach decydujący wpływ na sytuację na rynku naftowym. Ropa w mijającym tygodniu drożała i jej cena na giełdzie w Londynie zbliżyła się do poziomu 75 dol. - poinformowali analitycy. Wskazali, że najtaniej można było ją kupić w poniedziałkowy poranek, kiedy baryłka surowca gatunku Brent kosztowała poniżej 72 dol. W czwartek w trakcie dnia notowania ropy znalazły się ponad poziomem 75 dol., a w piątek przed południem utrzymywały się nieznacznie poniżej tego pułapu - dodali.

Jak ocenili, wydobycie, powracające po weekendzie do normalności po przejściu huraganu Francine, nie wystarczyło do tego, aby ropa wróciła na spadkowy kurs. W centrum uwagi inwestorów na rynku naftowym znów znalazł się Bliski Wschód. W związku z akcją wymierzoną w członków libańskiego Hezbollahu, przeprowadzoną za pomocą wybuchających pagerów i krótkofalówek, o którą podejrzewane są izraelskie służby, wróciły obawy o destabilizację tego kluczowego dla rynku ropy regionu - przekazali analitycy. Ich zdaniem realny znów staje się konflikt zbrojny pomiędzy Izraelem i Libanem, który może zdestabilizować cały Bliski Wschód.

Według ekspertów e-petrol.pl argumentów za wzrostem cen na rynku naftowym dostarczyła też decyzja amerykańskich władz monetarnych, które w środę obniżyły stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Skala cięć potwierdza obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki, ale niższe stopy będą impulsem do przyspieszenia tempa wzrostu, a do tego osłabiają dolara, który jest podstawową walutą rozliczeniową na rynku ropy - stwierdzili. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala