W Pniówku sprawdza się automatyczna ściana

1331378179 pniowek 020

fot: JSW

Zasoby operatywne tego węgla w kopalni Pniówek są szacowane na 56,1 mln ton

fot: JSW

W kwietniu w KWK Pniówek (Jastrzębska Spółka Węglowa) ruszyła ściana wyposażona w zautomatyzowany kompleks ścianowy przeznaczony do eksploatacji pokładów o cienkiej i średniej miąższości. Ściana jest prowadzona w najwyższej, a więc IV kategorii zagrożenia metanowego, w partii zaliczonej do zagrożonych wyrzutami gazów i skał - informuje portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Spółki.

W tych warunkach eksploatacja może być prowadzona wyłącznie przy zachowaniu najsurowszych norm bezpieczeństwa, co gwarantuje jedynie pełna automatyzacja procesu wydobywczego.

- W rejonie tej ściany zastosowaliśmy modelowe rozwiązania. Spełnia ona wszelkie wymogi bezpieczeństwa, pozwalając jednocześnie osiągać bardzo dobre wyniki produkcji. Udowadniamy, że bezpiecznie nie zawsze oznacza nieefektywnie - podkreśla Andrzej Tor, zastępca prezesa zarządu JSW ds. produkcji.

Ściana C 1
prowadzona jest w pokładzie 404/1 o grubości około 1,45 m na głębokości 1000 m. Średnie wydobycie ze ściany kształtuje się na poziomie 3,2 tys. ton węgla na dobę (najwyższe 3,5 tys. ton), a więc jest niemal dwukrotnie wyższe niż uzyskiwane dotychczas w ścianach o podobnych parametrach. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu ściany w szereg innowacyjnych rozwiązań umożliwiających wydobywanie węgla w trybie automatycznym. Zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne oparte są na technologiach zakładów wchodzących w skład grupy kapitałowej Kopex:
• Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych,
• Fabryki Maszyn i Urządzeń Tagor,
• Rybnickiej Fabryki Maszyn Ryfama i
• Kopex Electric Systems.

Wyjątkowy jest
zwłaszcza układ tzw. komunikacji dwutorowej, pozwalający na zarejestrowanie każdego wydarzenia w ścianie oraz odpowiednią reakcję ze strony maszyn i urządzeń. Kompleks wydobywczy pracuje w dwóch trybach wydobywczych. Na wybór trybu pracy mają wpływ warunki górniczo-geologiczne w ścianie oraz stosowana technologia pracy.

- Pracę kombajnu nadzorują obserwatorzy kombajniści, którzy mogą w sytuacjach tego wymagających, przejąć kontrolę nad kombajnem. W tym czasie mogą przeprowadzić kombajn przez pewien odcinek ściany bez korekty skrawu wzorcowego lub skorygować parametry skrawu wzorcowego o wymagane poprawki. Dla zapewnienia bezpieczeństwa załogi podczas pracy kompleksu ścianowego w trybie automatycznym, sekcje obudowy zmechanizowanej ostrzegają o rozpoczęciu cyklu pracy sygnałem dźwiękowym oraz optycznym. Oprócz tego osoba przebywająca w ścianie ma możliwość zablokowania pracy części lub wszystkich sekcji - mówi Andrzej Meder, dyrektor ds. techniki i rozwoju Kopex SA.

Ze względu na zagrożenia wynikające z eksploatacji ściany w partii zaliczonej do zagrożonych wyrzutami gazów i skał została wyznaczona strefa szczególnego zagrożenia, w której ograniczono liczbę pracujących tam osób. Do monitorowania ilości pracowników zatrudnionych w rejonie ściany został zabudowany system monitorowania migracji załogi ARGUS.

Wejścia do strefy zostały wyposażone w bramki monitorujące oraz tablice informujące o ilości pracowników przebywających w strefie.

Nadzór nad
ilością pracowników przebywających w strefie prowadzi dyspozytor ruchu. Informacja ta wyświetlana jest również na głównej tablicy synoptycznej na ekranie komputera wizualizacji centralnej w kabinie operatora systemu w chodniku podścianowym.

- Brygady ścianowe od samego początku podchodziły do zastosowanych rozwiązań technicznych z pełną otwartością i pozytywnym nastawieniem. Na dzień dzisiejszy kompleks pracuje w pełnej automatyce, a pracownicy obsługujący urządzenia w ścianie zachowują się w pełni profesjonalnie - stwierdza sztygar oddziałowy oddziału wydobywczego G-2 Sławomir Polak.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.