W najbliższych dniach możliwy jest wzrost cen diesla

fot: Orlen

Grupa Orlen pojawiła się na słowackim rynku w kwietniu 2019 roku. Obecnie posiada tam 11 stacji

fot: Orlen

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol .pl. Wskazali, że w najbliższych dniach możliwy jest wzrost cen diesla do poziomu 6,25-6,36 zł/l.

Zdaniem analityków portalu e-petrol .pl w najbliższych dniach sytuacja cenowa na stacjach benzynowych nie powinna się “dynamicznie“ zmieniać, choć możliwy jest wzrost notowań diesla, który drożeje już na poziomie hurtowym. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na koniec lutego zakłada następujące ceny: 6,04-6,15 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 6,25-6,36 zł/l dla diesla i 3,18-3,25 zł/l dla autogazu.

“Sytuacja cenowa na stacjach na początku drugiej połowy lutego była stabilna. Tyle samo, co przed tygodniem, czyli 6,29 zł/l i 3,21 zł/l, kosztowały olej napędowy i autogaz. Dwugroszową obniżkę zanotowaliśmy jedynie w przypadku 95-oktanowej benzyny, której średnia cena spadła do poziomu 6,13 zł/l“ - stwierdzili analitycy. Dodali, że na przestrzeni tygodnia na stacjach zmieniła się jedynie cena 95-oktanowej benzyny, która potaniała o dwa grosze.

“Na światowych rynkach obserwowaliśmy wzrost cen ropy naftowej i chwilowe osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara. Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach hamuje, ale nawet jeśli średnie ceny benzyny czy diesla nie spadły poniżej poziomu sześciu złotych, to i tak koszty tankowania są wyraźnie niższe niż przed rokiem, kiedy paliwa były droższe o 30-40 gr, czy przed dwoma laty, kiedy średnia cena oleju napędowego przekraczała siedem złotych“ - zauważyli analitycy. Dodali, że wyjątkiem jest autogaz, który w związku z odcięciem się od źródeł zaopatrzenia z Rosji, kosztuje o około 10 proc. więcej niż rok temu.

Według danych e-petrol .pl na hurtowym rynku paliw taniała benzyna. “Jej 95-oktanowa odmiana kosztuje dzisiaj (piątek-PAP) średnio 4705,80/m sześc. - to o 58 zł mniej niż w ubiegły piątek. Drożał za to diesel, którego cena w tym samym okresie wzrosła o 76 zł i wynosi aktualnie 5013,00 zł/m sześc.“ - podali analitycy.

W ich opinii w ostatnim czasie wydarzeniem największej wagi dla rynków surowcowych pozostaje “dyplomatyczny zamęt“ wokół prób zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej.

“Wszystkie doniesienia z tym związane są skrupulatnie analizowane, a ostateczna wizja zakończenia wojny jest przez analityków wiązana z możliwością zniesienia sankcji i przywrócenia dostępności surowców z Rosji dla krajów stosujących ograniczenia w zakupach ropy“ - stwierdzili analitycy. Dodali, że podobne zmniejszenie “premii ryzyka“ wiązane jest także z przygotowywanym zawieszeniem broni na obszarze Strefy Gazy.

Zdaniem analityków czwarte już przesunięcie w czasie planów OPEC+ wznowienia produkcji ograniczonej od 2022 r., wynoszącej 120 tys. baryłek dziennie, stanowiłoby argument na rzecz przeceny w warunkach słabej podaży - docelowo na rynki ma wrócić łącznie 2,2 mln baryłek dziennie (wolumeny zwiększane comiesięcznie) do końca 2026 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.