W najbliższą niedzielę Barbórka w środku lata w Tarnowskich Górach

fot: Krystian Krawczyk

Tegoroczna Industriada wystartuje uroczyście w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

fot: Krystian Krawczyk

Jak poinformowali przedstawiciele tarnogórskiego magistratu, tegoroczna Barbórka w środku lata ograniczy się z powodu pandemii koronawirusa do uroczystości W Parku Kunszt w niedzielę 12 lipca. Obchody 236. rocznicę odkrycia złóż srebrnośnych w szybie Rudolphine i trzecią rocznicę wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO będzie można śledzić oglądając relację live na facebookowym profilu miasta.

Jak przypomianają przedstawiciele magistratu, Bergfest czyli święto górnicze – jeszcze nie jako barbórka – obchodzono w Tarnowskich Górach już w końcu XVIII wieku w połowie lipca. Święta Barbara patronką górników stała się w połowie tego samego wieku (w sierpniu 1747 r.) także w mieście gwarków, na dodatek także w lipcu 2017 r. pogórnicze zabytki miasta wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego nawiązując do historii zapraszamy na bergfest – święto górnicze – właśnie latem.

Bergfest rozpocznie się w niedzielę o godz. 16 w Parku Kunszt. Przed Bergfestem na Kunszcie wspólnie z Radą Dzielnicy Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne organizatorzy zaprszają na godz. 11.30 do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich na uroczystą sumę za górników, ich rodziny i Wolne Miasto Górnicze Tarnowskie Góry.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.