W listopadzie w Sejmie projekt zniżek na prąd dla najuboższych

Licznik ARC

fot: ARC

- Ceny narzucone przez URE obowiązywałyby w taryfach socjalnych a reszta odbiorców płaciłaby rynkowo - wymyślili producenci prądu

fot: ARC

Jeszcze w listopadzie do Sejmu powinien trafić dokument, którego przyjęcie umożliwi najuboższym zakup energii elektrycznej z 30-proc. zniżką - powiedziała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Strzelec-Łobodzińska ma nadzieję, że w ciągu tygodnia resort finansów przedstawi propozycje, jak przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły rekompensować sobie zniżkę dla biedniejszych odbiorców. Chodzi o 629 tys. rodzin uprawnionych do pomocy społecznej, które - zgodnie z projektem resortu gospodarki - będą mogły korzystać z 30-proc. zniżki na energię elektryczną.

Wcześniej resort finansów negatywnie zaopiniował pomysł Ministerstwa Gospodarki, by firmy energetyczne mogły potrącać sobie tę zniżkę od podatku VAT. Resort finansów w swojej ekspertyzie napisał, że taka zmiana jest niemożliwa ze względu na przepisy unijne.

- Naszym zdaniem odliczanie bonifikaty od zobowiązań z tytułu VAT to dobry pomysł, resort finansów ma jednak wątpliwości. Mamy nadzieję, że w ciągu tygodnia Ministerstwo Finansów przedstawi nam swoją propozycję w tej sprawie, na przykład odliczania tej zniżki przez przedsiębiorstwa energetyczne od innego podatku - wyjaśniła Strzelec-Łobodzińska.

- Po ewentualnej korekcie projekt trafi do komitetu europejskiego i na Komitet Rady Ministrów, tak więc jeszcze w listopadzie powinien trafić do Sejmu - dodała. Poinformowała, że projekt ma pełne poparcie resortu pracy.

MG chce jednak, by ulgą była objęta określona ilość energii. Zależałby to z kolei od wielkości gospodarstwa domowego. Osoby samotne miałyby prawo do bonifikaty na 1000 kWh rocznie, rodziny 2-4 osobowe - na 1250 kWh, a rodziny składające się z więcej niż 4 osób mogłyby mieć 30 proc. zniżki na 1,5 tys. kWh w roku.

Żeby jednak dostać zniżkę, trzeba regularne płacić rachunki za prąd. Firmy energetyczne będą wiedziały komu wystawiać rachunki ze zniżką na podstawie list, które co miesiąc będą dostawać z ośrodków pomocy społecznej.

Resort finansów, podobnie jak Urząd Regulacji Energetyki uważa, że to ośrodki pomocy społecznej, a nie przedsiębiorstwa energetyczne powinny zajmować się wspieraniem tzw. wrażliwych odbiorców energii. Strzelec-Łobodzińska przypomniała, że proponowany w ubiegłym roku projekt nie przewidywał rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych.

- Wówczas przedsiębiorstwa te były skłonne częściowo pokrywać koszty niższych taryf dla najuboższych odbiorców energii. Nie można bowiem zapomnieć, że ochrona wrażliwych odbiorców jest jednym z warunków uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych, na czym skorzystają firmy z tego sektora - zauważyła wiceminister.

Na początku sierpnia w rozmowie wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiadał, że resort gospodarki w październiku przedstawi w Sejmie projekt wsparcia odbiorców energii elektrycznej o niskich dochodach. Przyjęcie proponowanego rozwiązania, jego zdaniem, pozwoliłoby uwolnić ceny prądu dla odbiorców indywidualnych na początku przyszłego roku. Ochrona tzw. odbiorców wrażliwych to jeden z warunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, by uwolnić ceny prądu dla gospodarstw domowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.