W liczbie mieszkań na tysiąc mieszkańców jesteśmy w ogonie Europy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W Katowicach we wrześniu 2013 roku cena metra kwadratowego mieszkania spadła w porównaniu z wrześniem ub.r. o 6,1 proc. do 3698 zł.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Polska jest wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie - 365 przy średniej europejskiej 435; planujemy do 2030 r. dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań - wskazał w czwartek (20 kwietnia) wiceszef MIB Kazimierz Smoliński.

- Planujemy do 2030 dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań. Dlatego jest Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego prowadzony jest przez BGKN pilotażowy program Mieszkanie plus - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Przytoczył dane BGKN, według których "w tym roku rozpocznie się budowa 6 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus".

Dodał, że rząd "kończy prace nad funduszem ziemi Skarbu Państwa", czyli tzw. bankiem ziemi.

- Będą mogli z niego korzystać wszyscy, którzy będą chcieli budować - mówił.

Według niego resort pracuje nad założeniami długotrwałej polityki senioralnej 2014-2020. Termin wprowadzenia "został określony na drugi kwartał 2018" - dodał. Na razie znane są tylko założenia programu, m.in. związane z projektowaniem osiedli. Nie będą one mogły powstawać na przysłowiowym polu kapusty. Obok budowanych osiedli mają być przychodnie, sklepy oraz szkoły.

Już powstaje pilotażowy projekt, uwzględniający rozwiązania dla osób starszych.

- Planujemy budowanie domów z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb dla osób starszych. Powstaną pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoryjne - mówił Smoliński.

Dodał, że powstaną specjalne instrumenty dla gmin tak, by zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań komunalnych, z których mogłyby korzystać osoby po przejściu na emeryturę.

- Będzie możliwość sprawdzenia stanu majątkowego osób mieszkających w pomieszczeniach komunalnych - wskazał.

To ma przyczynić się do tego, że "część komunalnych mieszkań sama się opróżni", bo jeżeli bogaty lokator będzie zmuszony płacić "stawkę rynkową, to znajdzie inny, lepszy lokal" - powiedział Smoliński.

Jak relacjonował, planowana jest także 20-proc. dopłata dla kosztów powstających mieszkań w gminach, jeżeli "czynsz nie będzie większy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej". Dodał, że wtedy te mieszkania będą bardziej dostępne dla seniorów. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.