W kwietniu z lotniska Katowice skorzystało blisko 360 tys. pasażerów

fot: Janusz Szymonik

Tegoroczny luty był najlepszym drugim miesiącem roku w historii lotniska w Pyrzowicach

fot: Janusz Szymonik

Z lotniska Katowice w kwietniu br. skorzystało blisko 360 tys. podróżnych - podały w środę służby prasowe portu. Tegoroczny kwietniowy wynik jest o 12 proc. lepszy od rekordowego dotąd kwietnia ub. roku, kiedy obsłużono ok. 320 tys. osób.

Jak poinformował rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach Piotr Adamczyk, w ruchu pasażerskim lotnisko obsłużyło w kwietniu br. 358,4 tys. podróżnych; ogółem odbyły się tam 3254 starty i lądowania samolotów.

Z siatki połączeń regularnych skorzystało 246,4 tys. pasażerów, to o 9,7 tys. więcej (wzrost o 4,1 proc.) w porównaniu z czwartym miesiącem 2023 r.

Linie regularne obsługują tam: Wizz Air, Ryanair, PLL LOT i Air Dolomiti (na zlecenie Lufthansy). Najpopularniejszymi kierunkami regularnymi w kwietniu 2024 r. były: Dortmund, Londyn-Luton, Londyn-Stansted, Katania oraz Mediolan-Bergamo.

W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 111,3 tys. osób, czyli o 29,7 tys. więcej (wzrost o 36,3 proc.) rdr. Największym powodzeniem wśród kierunków czarterowych cieszyły się: Hurghada, Antalya, Marsa Alam, Sharm El Sheikh i Fuerteventura.

Jak zaznaczył prezes zarządzającego katowickim portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik ruch pasażerski rośnie na katowickim lotnisku zgodnie z prognozami.

Kwiecień był kolejnym z rzędu rekordowym miesiącem na katowickim lotnisku. Dodatkowo w nocy z 7 na 8 kwietnia obsłużyliśmy pierwszy milion pasażerów w tym roku, tym samym był to najprędzej obsłużony pierwszy milion podróżnych w roku kalendarzowym w historii portu. Poprzedni rekordowy pierwszy milion osiągnęliśmy 21 kwietnia 2023 r. - przypomniał szef GTL.

Od stycznia do końca kwietnia katowickie lotnisko im. Wojciecha Korfantego obsłużyło w sumie 1,283 mln podróżnych, o 168,1 tys. więcej (wzrost o 15,1 proc.) niż w pierwszych czterech miesiącach 2023 r.

Zgodnie z prognozami lotnisko spodziewa się zamknąć cały 2024 r. wynikiem 6 mln obsłużonych podróżnych. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost przewozów, dlatego w Katowicach rozpoczęto projekt budowy głównego terminalu pasażerskiego. Inwestycja ma być gotowa na przełomie 2028 i 2029 r.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W ub. roku odprawiono tam 5,61 mln pasażerów; dotąd rekordowy był 2019 r., gdy w Katowicach obsłużono 4,84 mln podróżnych. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w drodze do UNESCO. W Zabrzu odbędzie się spotkanie otwarte

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza mają realną szansę na wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z tym w Zabrzu odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego przedstawiony zostanie aktualny etap prac, korzyści i wyzwania związane z procesem aplikacji.

Autostradą Katowice-Kraków znowu pojedziemy w remoncie, naprawią 15,6 km jezdni

Po wykonanej w I połowie roku wymianie 15,2 km nawierzchni jezdni odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, w II połowie br. wymienionych zostanie kolejnych 15,6 km - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Jej wpływy z poboru opłat wzrosły w I połowie br. o 5 proc. rdr, do 315,8 mln zł.

Wspólnie zajmą się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem pracowników

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ukierunkowanej na podnoszenie poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz wspieranie pracodawców w prawidłowym stosowaniu przepisów prawa.

Masz działkę? Kopiesz w ziemi? Uważaj, bo możesz tego pożałować. Nadzór górniczy czuwa

Każdy właściciel nieruchomości jest zarazem właścicielem piasku, żwiru i innych kopalin znajdujących się na niej. Ale czy może kopać do woli i np. sprzedać sąsiadowi?