W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób. Mija dziesięć lat od tego wydarzenia

fot: Jarosław Galusek/ARC

W katastrofie TU-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli ludzie związani ze Śląskiem

fot: Jarosław Galusek/ARC

W piątek, 10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której życie straciło 96 osób wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.

Przed godz. 9 pod Pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej kwiaty złożyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek sejmu Elżbieta Witek, ministrowie i parlamentarzyści.

Swoimi wspomnieniami sprzed 10 lat podzielił się prezydent Andrzej Duda, który wówczas był ministrem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

- Największe emocje wzbudził we mnie moment, w którym powiedzieli, że wszyscy zginęli. To był moment kompletnej pustki. Jakiejś bezdennej zupełnie rozpaczy, która powoduje, że człowiek czuje się jakby był wydrążony w środku – mówił Prezydent Andrzej Duda w programie „Alarm” w TVP 1.

Przypominamy że, 10 kwietnia 2010 roku, o godz. 8:41 czasu polskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Na pokładzie Tupolewa znajdowały się też osoby z województwa śląskiego: Krystyna Bochenek - dziennikarka, polityk, senator V, VI i VII, wicemarszałek Senatu VII kadencji, Sławomir Skrzypek - ekonomista, zastępca prezydenta Warszawy w latach 2002-2005, od 2007 do 2010 prezes Narodowego Banku Polskiego i Grzegorz Dolniak - poseł na Sejm, Janusz Kochanowski - rzecznik praw obywatelskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska z jedną z najniższych długości życia zawodowego w UE

W 2025 r. osoba, która ukończyła w Polsce 15. rok życia, będzie obecna na rynku pracy przez 36 lat - wynika z danych przytoczonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. To 7. najniższa długość życia zawodowego w Unii Europejskiej.

Letnie święto na Nikiszu. Odpust u Babci Anny

Tegoroczny Jarmark u Babci Anny odbędzie się w niedzielę, 26 lipca. Jak zwykle będzie towarzyszył odpustowi w parafii św. Anny w katowickim Nikiszowcu.

Przedsiębiorcy: To najtrudniejsze czasy do prowadzenia biznesu

Większość, bo 86 proc., polskich przedsiębiorców obawia się o przyszłość swojego biznesu, a 36 proc. uważa, że nie przetrwa kolejnej dekady - wynika z badania CRIF "Banking on Banks 2026. Usługi finansowe w czasach niepewności".

Resort analizuje różne warianty zmian skali podatkowej

Ministerstwo Finansów analizuje różne warianty zmian parametrów skali podatkowej - poinformował resort w odpowiedzi na pytanie  o podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego.