W Gliwicach powstanie Park Zielonej Energii. Wytworzy energię wystarczającą dla 10 tys. gospodarstw

1746877263 park

fot: PEC Gliwice

Park Zielonej Energii w Gliwicach ma być gotowy w 2028 roku

fot: PEC Gliwice

Gliwicka spółka ciepłownicza zamówiła w piątek budowę przy lokalnej ciepłowni instalacji wielopaliwowej, wytwarzającej prąd i ciepło, a także budowę farmy solarno-termicznej z magazynem ciepła. Koszt to ok. 450 mln zł, całość ma być gotowa w lipcu 2028 r.

Przygotowana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gliwice (PEC) inwestycja nosi nazwę Parku Zielonej Energii. Jej główną częścią ma być spalarnia wysokokalorycznej frakcji odpadów, produkująca ciepło i energię elektryczną. Uzupełnią ją farma solarno-termiczna i magazyn ciepła.

Wykonawców obu tych części inwestycji gliwicki PEC wybrał w połowie marca br. Umowy podpisano w piątek w gliwickim ratuszu. Wykonawcą wielopaliwowego bloku energetycznego będzie konsorcjum firm: Mostostal Zabrze - Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, Oschatz Power GmbH oraz Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach (za 368,4 mln zł brutto). Z kolei farmę solarną-termiczną z magazynem ciepła, która zapewni pozyskiwanie ciepła ze słońca na potrzeby ciepłej wody użytkowej dla gliwiczan, wybuduje za 84,7 mln zł AB Industry z Ożarowa Mazowieckiego.

Prace powinny ruszyć we wrześniu. Docelowo Park Zielonej Energii ma składać się z budynku technologicznego o wysokości 25 metrów, parowego kotła wielopaliwowego, a także farmy solarnej z magazynem ciepła o wysokości 35 metrów i pojemności 12 mln litrów oraz komina o wysokości 50 metrów z wieżą widokową (z windą).

Inwestycja powstanie przy gliwickiej ciepłowni przy ul. Królewskiej Tamy, zajmując 1,1 ha powierzchni. Uruchomienie wielopaliwowego kotła przewidziano w lipcu 2028 r.; farmy solarnej z magazynem energii - rok wcześniej.

Park Zielonej Energii odmieni oblicze systemu ciepłowniczego i energetycznego w Gliwicach

Rocznie w Parku Zielonej Energii przetwarzanych ma być ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej (to zapotrzebowanie 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. GJ ciepła (jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic).

– Park Zielonej Energii znacząco odmieni oblicze miejskiego systemu ciepłowniczego i energetycznego, zapewniając bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej przy jednoczesnej gwarancji ich konkurencyjności cenowej oraz atrakcyjności dla mieszkańców na długie lata. To projekt, dzięki któremu Gliwice zmieniają się na lepsze również na niwie ochrony środowiska i ekologii. Jestem z niego absolutnie dumna – podkreśla prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Sercem systemu będzie parowy kocioł wielopaliwowy, wyposażony w palenisko rusztowe, w którym przetwarzane termicznie będą odpady nienadające się już do segregacji i dalszego odzysku, jak zanieczyszczony papier czy tektury, niektóre tekstylia czy część odpadów higienicznych. Palniki rozruchowe i podtrzymujące proces spalania będą zasilane gazem ziemnym. Instalacja będzie wyposażona w systemy odpylania, odsiarczania i odazotowania spalin, dzięki czemu ma nie generować obciążeń i niedogodności dla mieszkańców.

Przedstawiciele PEC akcentują, że kocioł zostanie doposażony w instalację kondensacji spalin wraz z pompą ciepła. Układy kondensacji w Polsce już pracują, ale nie były dotąd doposażane pompami ciepła, co jest popularną metodą w krajach Europy Zachodniej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.