W Gazpromie taniej, w PGNiG niekoniecznie

Gazprom PAP

fot: PAP

Moskwa chce, aby EuRoPol Gaz nie musiał zatwierdzać swych taryf przesyłowych u prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ten sposób zarząd EuRoPol Gazu mógłby ustalać wysokość taryf niezależnie od polskiego prawa

fot: PAP

Już w pierwszym kwartale 2009 r. Gazprom zredukuje ceny gazu. Dla PGNiG to i tak za drogo. Do akcji może wkroczyć regulator.

Głęboki spadek cen ropy rozwiewa marzenia rosyjskiego Gazpromu, potentata na światowym rynku gazu, na dalsze krociowe zyski z jego sprzedaży. Gazprom Export zapowiedział, że w pierwszym kwartale 2009 r. jego odbiorcy z Unii Europejskiej zapłacą za 1000 msześc. gazu 350-400 USD. Obecnie, by kupić 1000 m sześc. tego paliwa, muszą wydać 460-520 USD. O kolejnej podwyżce cen gazu może w takiej sytuacji zapomnieć też Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), dla którego dostawy od rosyjskiego giganta stanowią nawet 66,9 proc. ogólnej puli importowanego paliwa - napisał \"Puls Biznesu\".

Regulator dopilnuje

PGNiG ma wieloletni kontrakt z Gazpromem. Cena, w jakiej kupuje gaz, jest uzależniona od notowań produktów ropopochodnych, a te w ostatnich miesiącach wraz ze spadkiem cen ropy także poszły w dół. Czy w ślad za tym monopolista obniży ceny błękitnego paliwa swoim odbiorcom?

— Jeżeli spółka sama nie wystąpi z taką inicjatywą, Urząd Regulacji Energetyki (URE) ma prawo wezwać PGNiG do redukcji cen gazu — mówi Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf w URE.

Prawo energetyczne daje regulatorowi taką możliwość, jeżeli koszty zewnętrzne spółki, czyli w tym wypadku zakupu gazu z importu, maleją.

— Nie mamy natomiast prawa domagać się obniżek, jeśli zmieniają się koszty wewnętrzne funkcjonowania PGNiG — dodaje Tomasz Kowalak.

Nie ukrywa on, że PGNiG w negocjacjach z URE może dążyć do zachowania obecnej taryfy.

— Nie sądzę jednak, żeby PGNiG wezwane przez regulatora do obniżki cen zbytnio się opierało. Raczej się dostosuje, bo zarząd ma świadomość, że jeśli tego nie zrobi, to trudno mu będzie przeprowadzić kolejny wniosek taryfowy o podwyżkę — uważa Tomasz Kowalak.

Gdyby jednak PGNiG upierało się przy swoim, grozi mu sankcja wysokości 15 proc. ubiegłorocznych przychodów. W 2007 r. wyniosły one 16,6 mld zł.

Przypomnijmy, że od 1 listopada spółka wprowadziła podwyżkę taryfy. Średni wzrost opłat za gaz w Polsce wyniósł 7,99 proc. Taka taryfa obowiązywać ma jednak tylko do 31 marca 2009 r.

Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG do spraw finansowych, nie ukrywa, że spółce mimo spadku notowań ropy wcale nie będzie łatwo obniżyć cenę gazu.

Względność taryfy
W pierwszym kwartale 2009 r. odczuwać będziemy ciągle jeszcze skutki wysokich notowań ropy naftowej z 2008 r.

— Za wcześnie na oceny, jaka taryfa będzie obowiązywać w kolejnych kwartałach 2009 r. Wszystko zależy od notowań ropy i kursu dolara. Przy cenie 350 USD za 1000 m sześc. gazu [o takiej cenie po obniżce wspomina Gazprom Export —red.] i kursie dolara wynoszącym 2,8 zł nasza marża może wynieść 0 proc. Teraz sprzedajemy rosyjski gaz taniej niż go kupujemy — podkreśla Sławomir Hinc.

Nie tak dawno na łamach \"PB\" przedstawiciele PGNiG obliczali, że ostatnia podwyżka pozwoli spółce w sezonie zimowym zarobić ekstra nawet 700-750 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.