W czwartek, 14 marca, w Katowicach odbędzie się etap wojewódzki VI Olimpiady Solidarności dla uczniów szkół średnich

1552298348 olimpiada solidarnosci slaskie 2018

fot: olimpiadasolidarnosci.pl

W czwartek uczestnicy etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności zmierzą się w Katowicach (na zdj. test w woj. śląskim w 2018 r.)

fot: olimpiadasolidarnosci.pl

Etap wojewódzki ogólnopolskiej VI Olimpiady Solidarności odbędzie się w czwartek, 14 marca w Katowicach. W szkole podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górnicków z Wujka przy ul. Gallusa zmagać będzie się 80 uczniów szkół z całego regionu, trzech zwycięzców zakwalifikuje się do finału krajowego.

Partnerem imprezy jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach a olimpiardę organizuje Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska.

"Olimpiada Solidarności. Dwie dekady hostorii" popularyzuje wiedzę polskiej historii najnowszej, obejmującej dwudziestolecie 1970-1990. W pierwszym etapie szkolnym w całym kraju udział brało w olimpiadzie ponad 3,5 tys. młodych ludzi, do etapu wojewódzkiego przystąpi 840 uczniów.

Troje uczniów z najwyższymi wynikami w danym regionie stworzy drużynę, która w finale ogólnopolskim zawalczy o zwycięstwo. Laureaci spotkają się najpierw na wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu w Poznaniu. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W konkursie biorą udział uczniowie z klas II liceum i III technikum - informuje Maria Przybylska, koordynator ogólnopolski Olimpiady Solidarności.

Konkurs "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Do
każdej kolejnej edycji zgłasza się coraz więcej szkół. W tym roku do konkursu zarejestrowało się blisko 600 placówek z całej Polski.

- Jako organizatorzy odczuwamy ogromną satysfakcję z zaufania jakim obdarzają nas uczniowie i nauczyciele przystępujący tak licznie do konkursu – mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum
Solidarności.
- Z roku na rok dokładamy starań, by oprócz rzetelnego podejścia do opracowywanych zadań konkursowych czy też wspaniałych nagród, laureaci wojewódzcy i ich nauczyciele mogli wzbogacić i uzupełnić swoją wiedzę i umiejętności w organizowanych działaniach towarzyszących projektowi - dodaje.

Każda edycja Olimpiady Solidarności ma swojego "ambasadora publicznego". W tym roku jest nim zespół Audiofeels, który przygotował wyjątkową aranżację utworu Jacka Kaczmarskiego "Zbroja".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.