Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 747.51 USD (+0.90%)

Srebro

86.90 USD (+8.73%)

Ropa naftowa

104.32 USD (+0.16%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.67%)

Miedź

6.49 USD (+3.75%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 747.51 USD (+0.90%)

Srebro

86.90 USD (+8.73%)

Ropa naftowa

104.32 USD (+0.16%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+5.67%)

Miedź

6.49 USD (+3.75%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

W Brynowie zasadzeniem dębu uczczono pamięć powstańców śląskich

fot: Kajetan Berezowski

Wśród tych, który mieli zaszczyt wziąć bezpośredni udział w ceremonii zasadzenia dębu była m.in. posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska

fot: Kajetan Berezowski

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie zasadzony został w czwartek, 9 maja, Dąb Powstańca. Wśród osób, które wzięły udział w ceremonii jego zasadzenia byli m.in. posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Jerzy Janczewski - wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej. 

W homilii wygłoszonej podczas mszy św., która poprzedziła uroczystość, proboszcz parafii ks. Ireneusz Tatura przypomniał, że pierwsze związki zawodowe zaczęły powstawać na ziemiach należących obecnie do Polski jeszcze w XIX w. W 1909 r. Związek Wzajemnej Pomocy Chrześcijańskich Robotników Górnośląskich z Bytomia liczył 5 tys. członków. Wielu zrzeszonych w tym ruchu mieszkańców Górnego Śląska posługiwało się językiem polskim, wielu też uczestniczyło w Powstaniach Śląskich. I to dzięki nim Górny Śląsk należy dziś do Polski.

Deputowana do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska odczytała przesłanie premiera Mateusz Morawieckiego, w którym podkreślił on, że odzyskanie przez Polskę niepodległości po stu latach zaborów przyniosło nadzieję mieszkańcom tych ziem.

"Ślązacy poddawani germanizacji i represjonowani za pielęgnowanie polskiego dziedzictwa chwycili za broń w trzech powstaniach śląskich, stawali naprzeciw przeważających sił niemieckich. Tutaj na Śląsku, gdzie etos ciężkiej pracy nierozerwalnie wiąże się z umiłowaniem wolności, powstańcy swą determinacją i odwagą udowodnili światu, że nie można ich złamać. Przyczynili się walnie do przyznania Polsce znacznej części Śląska ze zdecydowaną większością przemysłu" – napisał premier.

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła fakt, że powstania śląskie odegrały wielką rolę w podtrzymywaniu świadomości narodowej i patriotycznej Ślązaków. Podziękowała również ks. Ireneuszowi Taturze za zorganizowanie uroczystości.

Podczas ceremonii zasadzenia dębu głos zabrał także Robert Ciupa - dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarność. Przypomniał, że w powstaniach śląskich brali także udział górnicy z kopalni Wujek. Zwrócił uwagę, że bez polskiego Śląska kraj nigdy nie miałaby silnej gospodarki.

- Góry Śląsk to przestrzeń, o którą wielkie mocarstwa walczyły niegdyś po to, żeby mieć węgiel. Ten skarb ziemi, który był ważny dla wszystkich. Wtedy Górnoślązacy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcą żyć? Czym jest dla nich życie w przestrzeni Niemiec bądź Polski? Ci ludzie, którzy w tamtych czasach tu pracowali, domagali się godnych warunków pracy i chcieli czuć się u siebie. Dlatego stanęli po stronie Polski. Dziś musimy zadać sobie pytanie: co my może wnieść do naszej ojczyzny? To jest pytanie, które zadajemy sobie w stulecie powstań śląskich – mówił Ciupa.

Dąb Powstańców Śląskich zasadzono przy zaangażowaniu parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Uroczystość wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających setną rocznicę powstań śląskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu

Rząd przyjął projekt ustawy o rynku kryptoaktywów i skierował go do Sejmu - poinformował w piątek minister ds. nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek. Dodał, że prezydent Karol Nawrocki tym razem nie ma "argumentów przeciwko tej ustawie".

Sebastian Pypłacz: Referendum daje tylko „tak" albo „nie" na pytanie sformułowane z konkretnym interesem politycznym

- Właśnie tak działa populistyczne referendum. Bierzesz temat, który budzi emocje. Formułujesz pytanie tak, żeby odpowiedź była z góry wiadoma. Zbierasz wynik. I używasz go jako mandatu — do czegokolwiek, co akurat potrzebujesz uzasadnić - Sebastian Pypłacz, wiceprezes Stowarzyszenia BoMiasto komentuje zabiegi prezydenta Karola Nawrockiego o przeprowadzenie referendum na temat Zielonego Ładu.

Giełdy lekko w dół po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów po mocnych zwyżkach i nowym rekordzie wszechczasów S&P 500 dzień wcześniej. Inwestorzy analizują doniesienia z Bliskiego Wschodu oraz wyniki amerykańskich spółek.