W 2026 roku lista sprawdzonych wykonawców termomodernizacji

1581694606 termomodernizacja

fot: CC BY 3.0

Bardzo duża liczba budynków wielorodzinnych – około 40 proc. – wymaga termomodernizacji

fot: CC BY 3.0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w 2026 roku ma zacząć działać lista sprawdzonych wykonawców inwestycji termomodernizacyjnych.

Nad listą pracują: Instytut Ochrony Środowiska, ministerstwo oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przy technicznej pomocy Banku Światowego. Nie jest łatwe zadanie. Lista wreszcie będzie mogła zacząć funkcjonować w 2026 r.

Resort już rok temu zapowiadał, że w ramach reformy programu “Czyste Powietrze“ ministerstwo będzie chciało zaproponować listę wykonawców inwestycji termomodernizacyjnych. 

W trakcie (18 grudnia)  posiedzenia połączonych komisji sejmowych tak politycy, przedstawiciele branży, jak i wykonawcy krytykowali powolne rozpatrywanie wniosków o płatność przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Bolesta przyznał, że “system jest zatkany i robimy wszystko, żeby go przepchać“.

Mimo, że wojewódzkie fundusze, także katowicki,  “dotrudniają“ ludzi i cały czas jest optymalizacja procesów, rozwiązania teleinformatyczne są poprawiane, to jest kolejka, która sięga 90 - w niektórych przypadkach - 180 dni.

- Wojewódzki fundusz, żeby rozliczyć całą inwestycję, musi iść przez beneficjenta, beneficjent idzie do wykonawcy, wykonawca wraca do beneficjenta, beneficjent wraca do wfosia. To też powoduje dodatkowy czas - wskazał wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

Jak informuje WFOŚiGW w Katowicach od początku trwania programu w województwie śląskim złożono 147 147 wniosków, a łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 2 034 839 484,00 zł.

Program „Czyste Powietrze” jest ogólnopolską inicjatywą mającą na celu poprawę jakości powietrza oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Realizowany od kilku lat, program oferuje dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe, docieplanie budynków, instalację nowoczesnych źródeł ciepła, a także montaż odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. Województwo śląskie, będące jednym z regionów najbardziej dotkniętych problemem smogu, aktywnie uczestniczy w tej inicjatywie, co pokazują najnowsze statystyki.

Dzięki tym działaniom program „Czyste Powietrze” znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców regionu, wspierając walkę ze smogiem i promując ekologiczne rozwiązania energetyczne.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach: Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności

Przedstawicieli samorządów, świata nauki, instytucji publicznych oraz biznesu spotkali się na I Forum Spółdzielni Energetycznych i Liderów Transformacji w województwie śląskim. - Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności – podkreślił Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.