W 2017 r. powstanie Narodowy Instytut Technologiczny

fot: Andrzej Bęben/ARC

- Nie możemy na gruncie prawa unijnego stwarzać formalnych przywilejów dla polskich firm, ale możemy na gruncie prawa unijnego stwarzać przywileje dla firm małych i średnich przy zamówieniach publicznych - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin

fot: Andrzej Bęben/ARC

W 2017 r. powołamy Narodowy Instytut Technologiczny, który będzie naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego; ustanowimy też Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, dzięki której do Polski będą przyjeżdżali zagraniczni studenci i naukowcy - zapowiada w rozmowie z PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Jestem konserwatystą, więc wierzę w ewolucyjność, w reformowanie polskiej nauki i uczelni krok po kroku. Rok 2017 będzie kluczowy, bo w tym roku przedstawimy projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, oczekiwany od dawana przez środowisko akademickie - poinformował wicepremier.

Zapowiedział też stworzenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

- Zrealizujemy w ten sposób postulat od dawna formułowany przez naukowców. Chodzi o instytucję, która odpowiadałaby za system współpracy międzynarodowej, czyli tworzyłaby systemowe rozwiązanie, dzięki któremu polscy studenci i naukowcy wyjeżdżaliby na stypendia zagraniczne, ale równocześnie do Polski przyjeżdżałoby wielu studentów i naukowców z zagranicy - wyjaśnił Gowin.

Dodał, że w roku 2017 resort zamierza także zreformować instytuty badawcze i powołać Narodowy Instytut Technologiczny.

- To będzie instytucja będąca czymś w rodzaju naukowego zaplecza dla planu premiera Morawieckiego.

Wicepremier Gowin podsumował też 2016 rok w nauce:

- Po pierwsze, uniknęliśmy konfliktów ze środowiskiem akademicki, a to już jest dużo, bo wiadomo, że to środowisko dosyć sceptycznie podchodzi do naszego obozu politycznego. Wprowadziliśmy w życie ustawę deregulacyjną, czyli rozpoczęliśmy proces radykalnego ograniczania biurokracji na uczelniach. Uchwalona została ustawą o innowacyjności, która buduje pomost między nauka a biznesem. Rozpoczęliśmy bardzo szerokie konsultacje, których zwieńczeniem ma być Narodowy Kongres Nauki (19-20 września 2017 r. -red.), na którym to kongresie przedstawię nową ustawę o szkolnictwie wyższym.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ma zacząć działać najpóźniej od stycznia 2018 r. Ma m.in. wspierać uczelnie w ich umiędzynarodowieniu i przyczynić się do zwiększenia współpracy nauki z gospodarką. NAWA oferowałaby też system stypendiów adresowanych zarówno do studentów i naukowców polskich, wyjeżdżających za granicę, jak i studentów i naukowców zagranicznych, przyjeżdżających do Polski. Jednym z zadań Agencji będzie też program grantowy wspierający powroty do kraju polskich naukowców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.