Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.41 PLN (-4.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

316.80 PLN (+3.50%)

ORLEN S.A.

127.80 PLN (-2.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.06 PLN (-1.29%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.35 PLN (-2.64%)

Enea S.A.

25.62 PLN (+0.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.95 PLN (-4.43%)

Złoto

4 858.34 USD (-0.27%)

Srebro

79.57 USD (-0.03%)

Ropa naftowa

94.64 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-0.27%)

Miedź

6.08 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

110.15 USD (-0.77%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.41 PLN (-4.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

316.80 PLN (+3.50%)

ORLEN S.A.

127.80 PLN (-2.74%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.06 PLN (-1.29%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.35 PLN (-2.64%)

Enea S.A.

25.62 PLN (+0.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

26.95 PLN (-4.43%)

Złoto

4 858.34 USD (-0.27%)

Srebro

79.57 USD (-0.03%)

Ropa naftowa

94.64 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.59 USD (-0.27%)

Miedź

6.08 USD (-0.03%)

Węgiel kamienny

110.15 USD (-0.77%)

Ustroń: wkrótce zacznie korzystać z energii słonecznej

fot: ARC

W przyszłości baterie słoneczne wyprą tańsze i efektywniejsze rozwiązania technologiczne

fot: ARC

Już w połowie września Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu zacznie korzystać z energii wytwarzanej w kolektorach słonecznych. W ramach programu termomodernizacji placówka finalizuje budowę instalacji fotowoltaicznej. Jej koszt to ponad 2 mln zł.

Jak podał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, do którego należy szpital w Ustroniu, prąd będzie wytwarzany dzięki ponad 260 ogniwom fotowoltaicznym na dachu i elewacji budynku. Ich łączna powierzchnia to 439 m kw. Pozwoli to na uzyskanie ponad 50 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii.

Elektrownia słoneczna w Ustroniu jest pierwszym takim przedsięwzięciem realizowanym przez szpital, należący do samorządu woj. śląskiego. Jak podaje Urząd Marszałkowski, dzięki realizowanemu od 2000 r. programowi termomodernizacji, obejmującemu wszystkie elementy infrastruktury energetycznej, szpital obniżył zużycie energii i koszty o połowę. Inwestycję w Ustroniu w połowie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pozostałą część szpital wyłoży z własnych środków.

Wyprodukowana dzięki instalacji energia elektryczna będzie w całości wykorzystana przez szpital. W efekcie placówka ma nie tylko zaoszczędzić na energii, ale także zarobić dzięki świadectwom energetycznym, otrzymywanym za produkcję energii z odnawialnych źródeł. Emisja dwutlenku węgla ze szpitalnej kotłowni zmniejszy się o ok. 52 tony.

Pierwszą użytkową instalacją fotowoltaiczną w woj. śląskim zamontował na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie jej proboszcz, ks. Józef Lenda. Jego inicjatywa zainspirowała władze ustrońskiego szpitala do ponownego przedsięwzięcia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górny Śląsk nie pęka przed gigantami. Szalone remisy Górnika i GKS-u

W minionej kolejce śląskie zespoły stanęły przed niezwykle trudnymi wyzwaniami. Wiele z nich rywalizowało na wyjeździe lub mierzyło się z faworytami ligi. Choć żadna z ekip z naszego regionu nie odniosła zwycięstwa, z pewnością nie można mówić o rozczarowaniu. Mecze Górnika Zabrze i GKS-u Katowice dostarczyły kibicom ogromnych emocji i niespodziewanych zwrotów akcji.

1765888186 g63vfrlwiaahkta

Kto zbuduje nam kolej dużych prędkości?

Sześć konsorcjów zgłosiło się do dialogu konkurencyjnego na budowę pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości w Polsce - poinformował Centralny Port Komunikacyjny. Chodzi o 13-kilometrowy odcinek między Kotowicami w mazowieckiej gminie Brwinów a węzłem lotniskowym.

Chorzowska estakada może być użytkowana w ograniczonym zakresie

Chorzowska estakada w ciągu drogi krajowej nr 79 jest w stanie przedawaryjnym, jednak czasowo może być użytkowana w bardzo ograniczonym zakresie - wynika z ekspertyzy uzupełniającej stanu estakady, której ustalenia przedstawiono na środowym briefingu w Chorzowie.

Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka"

Drzewa pamięci Dziewięciu z „Wujka" to wspólna akcja Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Nadleśnictwa Katowice. Wpisuje się ona w trwający w woj. śląskim Rok Dziewięciu Górników z „Wujka".