Anna Moskwa: USA głównym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego

1609848797 elektrownia pixabay 05

fot: pixabay.com

Połowa krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, wykorzystuje albo ma zamiar rozwijać energetykę jądrową w ramach szybszego i efektywnego programu dekarbonizacji

fot: pixabay.com

- Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - dodała.

Minister Anna Moskwa i wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński reprezentują Polskę na 4. szczycie ministerialnym Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC) w Zagrzebiu.

Szefowa MKiŚ spotkała się w Zagrzebiu z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach strategicznej inwestycji budowy pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju.

- Stany Zjednoczone są naszym głównym i stabilnym partnerem w budowaniu strategicznych ram dla bezpieczeństwa energetycznego. Efektem tej współpracy jest realizowany zgodnie z planem projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To projekt o znaczeniu strategicznym, który nie tylko wpisuje się w zacieśniającą się polsko-amerykańską współpracę, ale przede wszystkim skutecznie utrwala ją na przyszłość - powiedziała Anna Moskwa, cytowana w czwartkowym komunikacie MKiŚ.

Ministerstwo poinformowało, że do rozmowy na temat współpracy energetycznej minister Moskwa zaprosiła też bałtyckich partnerów: Litwę, Łotwę i Estonię. Tematem spotkania było przyśpieszenie działań związanych z uniezależnieniem się krajów bałtyckich od rosyjskiej sieci energetycznej oraz synchronizacja z europejskim systemem energetycznym. Inicjatywa Polski w tym obszarze jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego całego regonu - podał resort.

Jak przekazało MKiŚ, z apelem do uczestników wydarzenia szefowa resortu wystąpiła również podczas panelu dotyczącego odbudowy Ukrainy. - Musimy uzyskać dla Ukrainy jak największą rekompensatę od rosyjskiego agresora za wszystko, co zostało zniszczone w wyniku tej pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Dziś to nasze ogromne zadanie: skalkulować straty i przygotować dokumenty potwierdzające dokonane zniszczenia, tak aby przejść ten proces najszybciej jak to możliwe i przygotować się dobrze do odbudowy Ukrainy. Potrzeba tutaj wsparcia krajów Unii Europejskiej oraz szybkich decyzji Komisji Europejskiej, które pozwolą Ukrainie na sprawne rozpoczęcie odbudowy gospodarki - podkreśliła szefowa MKiŚ.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że szefowa resortu Anna Moskwa, podczas czwartego szczytu ministerialnego Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TECC), który 1 marca br. rozpoczął się w Zagrzebiu (Chorwacja). Ministrowie energii oraz przedstawiciele największych spółek energetycznych rozmawiają o m.in. energii jądrowej, infrastrukturze krytycznej, bezpieczeństwie dostaw energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.