Uroczystości w Stonawie z udziałem czeskiego premiera

fot: Kajetan Berezowski

Hołd ofiarom katastrofy w kopalni ČSM złożyli m.in.: premier czeskiego rządu Andrej Babiš, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i prezes zarządu OKD Michal Heřman.

fot: Kajetan Berezowski

+11 Zobacz galerię

Galeria
(14 zdjęć)

W obecności premiera rządu Republiki Czeskiej, Andreja Babiša odsłonięto w piątek, 20 grudnia br. w Stonawie, pomnik poświęcony pamięci 13 górników, którzy przed rokiem ponieśli śmierć w wyniku wybuchu metanu w tamtejszej kopalni ČSM (OKD).

Granitowy monument poświęcił biskup pomocniczy Diecezji Ostrawsko Opawskiej Martin David. Wspólnie z duchownymi kościołów: Czeskobraterskiego i Ewangelicko-Augsburskiego odmówił modlitwę. Wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia sprzed roku złożyły delegacje państwowe, samorządowe, przedstawiciele związków zawodowych i organizacji związanych z górnictwem.

W imieniu władz województwa śląskiego hołd ofiarom katastrofy oddał wojewoda Jarosław Wieczorek. Ze strony władz kraju morawsko-śląskiego wieniec złożył Jiří Cieńciała, pełnomocnik rządu czeskiego ds. restrukturyzacji. Obecny był prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu z prezesem zarządu Piotrem Buchwaldem oraz delegacja spółki OKD z prezesem zarządu Michalem Heřmanem.

Do zebranych na placu położonego w sąsiedztwie urzędu miasta przemówił premier rządu Republiki Czeskiej Andrej Babiš.

- Ta tragedia pokazała, jak bardzo niebezpieczna i ciężka jest praca górników. Wiem, że tam na dole, wszyscy stanowią jedną rodzinę,  i nie ważne czy jest to Polak, Czech czy Słowak. Dlatego ta tragedia tak bardzo nami wstrząsnęła – stwierdził szef czeskiego rządu.

Odczytano również przesłanie premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników uroczystości.

Podkreślił on, że katastrofa górnicza w Stonawie pokazała, że Polacy i Czesi potrafią współpracować w trudnych sytuacjach, w których w grę wchodzi poświęcenie i odwaga.

- Na ratunek ofiarom wybuchu udały się wspólnie jednostki ratownictwa górniczego z Czech i z Polski – przypomniał.

Zwrócił uwagę na fakt, że zarówno w Czechach jak i w Polsce zorganizowano natychmiast pomoc dla rodzin ofiar katastrofy.

- Mam nadzieję, że solidarność pomiędzy naszymi narodam, potwierdzona w tamtych dramatycznych dniach odwagą ratowników oraz ofiarnością zwykłych obywateli, nie będzie już musiała przejawiać się w tak tragicznych okolicznościach – podsumował premier polskiego rządu.

Ważący ponad 10 ton pomnik z granitu wyszedł spod dłuta artysty Martina Kuchařa. Przedstawia łzę. U stóp pomnika umieszczono tablicę z napisem w języku polskim i czeskim: „Skamieniała łza jest wyrazem szacunku wobec wszystkich, którzy stracili życie w kopalniach tutejszego zagłębia oraz dowodem pamięci o 13 górnikach, którzy zginęli 20 grudnia 2018 r. w wypadku w kopalni ČSM ”.

Przypomnijmy, że 20 grudnia 2018 r. w katastrofie górniczej w kopalni ČSM śmierć poniosło 13 górników, w tym 12 Polaków. 

- Jakiekolwiek spekulowanie o ewentualnych przyczynach katastrofy jest absolutnie nie na miejscu – powiedział w Stonawie Andrej Babiš.

Czeska prokuratura we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach wciąż prowadzą śledztwo mające wyjaśnić jej przyczyny. Jak poinformowała szefowa karwińskiej prokuratury, Gabriela Slavíkova postępowanie ma zakończyć się w styczniu 2020 r. Wówczas – jak dodała - znana będzie ostatnia, najważniejsza opinia biegłych dotycząca zdarzenia.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.