URE: Gaz w górę - 5 do 11 procent drożej

fot: PAP

Ceny gazu jak na karuzeli

fot: PAP

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na wnioskowaną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podwyżkę cen gazu. Oznacza to, że już od listopada nasze rachunki będą wyższe, zwłaszcza dla ogrzewających gazem domy.
Zmiana taryf oznacza średnio podwyżkę 7,9 proc.

Odbiorcy indywidualni zapłacą - w zależności od tego, do czego wykorzystują gaz - od 4,2 do 6,8 proc. więcej. Oznacza to, że miesięczny rachunek dla tych, którzy używają gazu tylko do gotowania, pójdzie w górę średnio o 1,05 zł miesięcznie, dla gotujących i podgrzewających wodę o 4,54 zł, a dla ogrzewających gazem domy o prawie 20,80 zł - oblicza Tomasz Kowalak, dyrektor Departamentu Taryf URE.

Jeszcze więcej za gaz zapłacą przedsiębiorcy. Dla nich cena pójdzie w górę średnio o 11,1 proc.

Przykładowy koszt dla odbiorcy indywidualnego po podwyżce od 1 listopada
gotowanie - 1,05 zł
gotowanie i ciepła woda - 4,54 zł
ogrzewanie - 20,79 zł

O zgodzie URE na podwyżkę taryf przesądziły dwa powody.

- Po pierwsze, jest to nienotowany wzrost cen ropy naftowej, z którym mieliśmy do czynienia od początku roku. Drugim powodem jest osłabiający się złoty względem dolara - uzasadnił prezes URE Mariusz Swora. Jak podkreślił, dwie trzecie gazu dostarczanego przez PGNiG pochodzi z importu.

- Chcemy, aby PGNiG miał podstawy do stabilnego rozwoju, ale żeby odbiorcy płacili rozsądne stawki - dodał prezes. Swora spodziewa się, że ze względu na obecny spadek cen ropy, w przyszłym roku może nastąpić obniżka cen gazu.

PGNiG złożył wniosek o podwyżki taryf w połowie sierpnia. Firma chciała, by nowy cennik obowiązywał już od początku października przez pół roku, jednak w połowie września prezes URE zwrócił się o uzupełnienie wniosku. Spółka chciała najpierw 23,1 proc. podwyżki, później obniżyła swoje oczekiwania poniżej 20 proc.

Inni płacą więcej

- Podwyżki cen gazu, z którymi mieliśmy do czynienia należą do najniższych w Europie - podkreślił Swora. Litwini płacą dwukrotnie więcej za gaz niż jeszcze w grudniu 2007 roku, Brytyjczycy wprowadzili tylko w II kwartale podwyżki rzędu 26 i 29 proc., Węgrzy - 34,1 proc, a Słowacy - 19,8 proc.

Nowa taryfa obowiązywać będzie do 31 marca 2009 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.