URE będzie zatwierdzać wnioski dystrybutorów energii, jak będą inwestycje

Urząd Regulacji Energetyki będzie zatwierdzał wnioski taryfowe dystrybutorów energii elektrycznej, jeśli będą oni efektywni oraz podejmą inwestycje w sieć dystrybucyjną - poinformował PAP prezes URE Mariusz Swora.

Jego zdaniem będzie to możliwe, jeśli grupy kapitałowe będą szanowały niezależność inwestycyjną dystrybutorów.

- Efektywność procesu inwestycyjnego jest zagrożona przez politykę grup kapitałowych ograniczającą ich niezależność. Obecna sytuacja, gdy operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) są częścią grup pionowo skonsolidowanych zagraża bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Dam dystrybutorom taryfy, jak usłyszę, że grupy kapitałowe będą szanowały ich niezależność w zakresie inwestycji, a sami dystrybutorzy zadbają o efektywność - powiedział w rozmowie z Swora. - Docelowo jednak OSD powinny być wydzielone właścicielsko i wrócić do Skarbu Państwa - dodał.

Zdaniem szefa URE za wydzieleniem OSD z grup pionowo skonsolidowanych przemawia bezpieczeństwo energetyczne oraz konieczność promowania konkurencji.

- Już w tej chwili obserwuję blokowanie zmiany sprzedawcy przez dystrybutorów. Państwo powinno być właścicielem infrastruktury energetycznej, łącznie z dystrybucyjną - podkreśla Swora.
Z danych URE wynika, że w 2008 roku OSD i operator systemu przesyłowego (OSP) na nakłady inwestycyjne przeznaczyli nieco ponad 4 mld zł. Z roku na rok nakłady inwestycyjne wzrastają: w 2009 roku spółki planują wydać ponad 4 mld 435 mln zł, natomiast w 2010 - ponad 4,5 mld zł.

Większość tych nakładów jest przeznaczana na budowę i rozbudowę stacji i linii elektroenergetycznych oraz przyłączanie odbiorców - nakłady te stanowią około połowę wszystkich wydatków inwestycyjnych. W kolejnych latach (2008, 2009, 2010) wyniosły lub mają wynieść odpowiednio: 2 mld 84 mln zł, 2 mld 218 mln zł, 2 mld 17 mln zł.

Natomiast na modernizację stacji i linii elektroenergetycznych przedsiębiorstwa wydały w zeszłym roku 1 mld 276 mln zł (31 proc. budżetu inwestycyjnego). W tym roku na modernizację planują wydać 1 mld 554 mln zł (35 proc. budżetu ), natomiast w 2010 roku - 1 mld 610 mln zł (36 proc. budżetu).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.