Upał dobry tylko nad wodą

fot: wladyslawowo.org

Gospodarka latem nie ucieknie na plażę

fot: wladyslawowo.org

Upał to intensywne oddziaływanie promieni słonecznych na nas i nasze otoczenie. Zjawisku temu towarzyszy wysoka temperatura powietrza, często przekraczająca 30 °C. Właśnie z takim zjawiskiem borykają się nie tylko mieszkańcy Śląska, ale i całej Polski.


Upalna pogoda to efekt napływającego do nas gorącego powietrza zwrotnikowego. Rekordowe temperatury mają osiągnąć od 33 do 36 stopni Celcjusza.


W związku z tym, Urząd Miasta Katowice, w ramach Miejskiego Programu Pomocy dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Siedemdziesiąt Plus”, rozpoczyna informacyjno-edukacyjną akcję „Pij wodę podczas upałów”.

 

Akcja ma na celu informować osoby starsze oraz niepełnosprawne, jak zabezpieczać się przed falą gorąca. Pomimo iż akcja UM dotyczy określonej grupy odbiorców, to w tym okresie szczególne środki ostrożności powinny zachować również dzieci, chorzy z problemami serca, cukrzycy, ludzie otyli, przyjmujący leki antydepresyjne oraz znajdujący się pod wpływem alkoholu.


Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, przestrzega:
- Przy wysokich temperaturach lepiej nie wychodzić z domu w godzinach popołudniowych. Szczególnie zalecam to osobom starszym i dzieciom. Utrzymujmy chłód w pomieszczeniach domu, a także w pracy. W ciągu dnia zamykajmy okna i żaluzje (jeśli są dostępne) szczególnie po stronie nasłonecznionej. Otwierajmy okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne. Jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać. Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 stopnii Celcjusza, to wentylator nie jest w stanie zapobiec chorobom wywołanym działaniem upału. Niezwykle ważne jest też picie płynów, przynajmniej 1,5 - 2 litrów dziennie, najlepiej wody niegazowanej. Nie pijmy napojów zawierających cukier lub alkohol. Korzystajmy z chłodnych pryszniców i kąpieli. Nośmy lekką, nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych. Wychodząc na zewnątrz załóżmy kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. Unikajmy też forsownego wysiłku fizycznego. Nie zostawiajmy dzieci nawet na moment w zaparkowanych pojazdach. Jeżeli już jednak dojdzie w naszej obecności u innej osoby, np. kolegi w pracy, czy członka rodziny, do przegrzania organizmu i podejrzewamy udar czy omdlenie, to do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego przynajmniej przenieśmy taką osobę w chłodne miejsce, np. z ulicy na skwer z drzewami. Pamiętamy, że taka osoba leżąc musi mieć nogi wyżej. Przyłóżmy jej kompresy chłodzące, ręczniki czy gąbki nasączone zimną wodą na szyję i czoło.


Objawy świadczące o przegrzaniu to: podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celcjusza), sucha i ciepła skóra, brak pocenia się, zaburzenie orientacji co do miejsca i czasu, senność, niskie ciśnienie skurczowe (poniżej 110mmHg), utrata przytomności, przyśpieszona lub zwolniona praca serca.

 

Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego – Jerzy Wiśniewski, poinformował, że Centrale Pogotowia Ratunkowego nie odnotowały wzrostu interwencji w trakcie tego gorącego tygodnia. W samych Katowicach, w miniony weekend, karetki wyjeżdżały 22 razy, głównie do osłabnięć.

 

Upały to nie tylko problem ludzi, ale również są one zagrożeniem dla przyrody, a w szczególności lasów. Nadmierna aktywność promieni słonecznej wysusza ściółkę leśną, która jest podatna na podpalenia. Dlatego też w obawie przed pożarami w całym województwie istnieje zakaz wchodzenia do lasów, a także przebywania w ich pobliżu. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Katowicach odnotowała 15 pożarów lasów - poinformowała rzecznik prasowy Anna Gołębiowska.

 

Synoptycy uspokajają. Ponad trzydziestostopniowe upały mają trwać jedynie do końca tygodnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Śląskie przygotowuje się do krajowego treningu reagowania. W regionie blisko 100 spotkań w ramach Akademii OLiOC

W najbliższą sobotę, 29 sierpnia 2026 r., w całej Polsce odbędzie się krajowy trening reagowania na sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze organizowany przez Akademię Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (OLiOC). W województwie śląskim zaplanowano około 100 spotkań, podczas których mieszkańcy będą mogli zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

1739188147 brzoska

Brzoska: 250 mln euro ewentualnej kary dla Mety to za mało

Wnioskowana do KE przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego kara 250 mln euro dla Mety to za mało, by zmusić platformę do niezamieszczania fałszywych treści - ocenił w czwartek prezes InPostu Rafał Brzoska. Dodał, że Meta powinna ponieść wielomiliardowe konsekwencje finansowe.

Będą zmiany dla pasażerów. Przed nami korekta rozkładu jazdy pociągów

Przed nami jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów. Polskie Linie Kolejowe zapowiadają zmiany m. in. w woj. śląskim.

NIK: Dostawy energii i wody pitnej niewystarczająco zabezpieczone przed cyberatakami

Transport i dostawy energii oraz wody pitnej są niewystarczająco zabezpieczone przed cyberatakami - uważa Najwyższa Izba Kontroli. Jak dodała, w minionym roku średnio co dwie minuty w polskiej cyberprzestrzeni dochodziło do incydentu mogącego zagrażać bezpieczeństwu.