Uniwersytet Śląski: Wbito łopatę pod budowę supernowoczesnego centrum chemii

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Uniwersytet Śląski rozpoczyna jedną z najważniejszych inwestycji – budowę Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii. Nowy budynek ma kosztować aż 320 mln zł, z czego 240 mln zł pochodzi ze środków unijnych. W poniedziałek, 26 maja, wbito symboliczną łopatę pod nową inwestycję.

Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii na naukowej mapie regionu będzie czymś wyjątkowym. W centrum Katowic powstanie nowoczesny, siedmiokondygnacyjny budynek, gdzie naukowcy oraz studenci będą mogli korzystać z w pełni wyposażonych laboratoriów chemicznych, pracowni komputerowych oraz przestrzeni badawczo-dydaktycznych, sprzyjających nowoczesnej edukacji w obszarze zielonej gospodarki.

- Dzisiejsza uroczystość to rozmowa o naszej przyszłości, ambicji i sile województwa śląskiego. Przyszłość zaczyna się na uniwersytetach, w głowach niepokornych, ambitnych ludzi, którzy chcą tę rzeczywistość kreować - powiedział podczas konferencji prasowej Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii to projekt strategiczny i niezwykle potrzebny w rozwoju województwa - dodał.

- Dzisiaj bez zaawansowanej chemii nie sposób wyobrazić sobie funkcjonującego świata. To pokazuje, że służymy nie tylko nauce akademickiej, ale całemu złożonemu otoczeniu Uniwersytetu Śląskiego, w tym obywatelom, którzy potrzebują dobrej, rzetelnej nauki, żeby wiedzieć, w jakim świecie żyją i żeby stawał się on dla nich lepszy - powiedział prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Dzisiaj żaden wielki projekt cywilizacyjny nie może się odbywać bez wsparcia nauki. Chcemy dawać wsparcie badawcze w diagnostyce i określeniu tego, gdzie żyjemy. Chcemy poznać prawdę i znaleźć sposoby naprawy świata zdewastowanego zwłaszcza na Śląsku przez lata jego przemysłowej historii.

Będzie to najnowocześniejszy w Polsce budynek. Znajdą się tu m.in. nowoczesne laboratoria, przestrzenie dla studentów, ogród na dachu, sale seminaryjne, wykładowe i konferencyjne, aule czy pracownie komputerowe i pierwsza z pracowni Sieciowego Centrum Nauki, która będzie jednym z trwałych efektów obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Budowa Centrum jest także elementem szerszej koncepcji Zielonej Strefy Nauki oraz Sieciowego Centrum Nauki, których celem jest rozwój akademickich inicjatyw naukowych przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz wspierających rozwój gospodarki regionu.

Wartość projektu ŚICCH wynosi blisko 318,5 mln zł (318 465 217,63 zł), z czego dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację” obejmuje blisko 239,5 mln zł (239 415 754,10 zł).

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.