Unipetrol: policja i spółka prowadzą śledztwo w sprawie wybuchu

1476112801 rafineria kralupy ceskarafinerska cz

fot: ceskarafinerska.cz

Rafineria w Kralupach o zdolności przerobu 3,3 mln ton ropy rocznie, to obok kompleksu rafineryjnego w Litvinovie, jedna z dwóch rafinerii w Czechach

fot: ceskarafinerska.cz

Unipetrol współpracuje z policją i prowadzi własne postępowanie w sprawie wybuchu w terminalu rafinerii w Kralupach, do którego doszło w czwartek, 22 marca  - podała czeska spółka. Unipetrol potwierdził, że rafineria przygotowuje się do zapowiadanego wcześniej postoju remontowego.

Jak poinformował Unipetrol w piątkowym, 13 marca, komunikacie, wybuch w rafinerii w Kralupach nastąpił w czwartek o godz. 10 w jednym z pustych zbiorników, który nie był eksploatowany. Spółka zaznaczyła, że prowadzone tam prace nie były związane z planowanym postojem remontowym i wstrzymaniem produkcji w rafinerii.

Unipetrol podkreślił, że funkcjonowanie rafinerii w Kralupach i dostawy paliwa nie są zagrożone; nie ma też zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Według wcześniejszych informacji czeskich służb ratowniczych, w wybuchu zginęło sześć osób, a dwie zostały ranne. W piątek rumuńskie MSZ podało, że pięć spośród sześciu ofiar eksplozji to obywatele tego kraju. Wybuch, jak zapewnił tuż po zdarzeniu Unipetrol, nie spowodował zagrożenia dla środowiska.

"Natychmiast po wybuchu uruchomiliśmy plan awaryjny najwyższego stopnia. Uruchomiona została komunikacja i współpraca z policją oraz służbami zintegrowanym systemu ratownictwa w ramach powołanego sztabu kryzysowego, który nadal pracuje - powiedział prezes Unipetrolu Krzysztof Zdziarski, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

Unipetrol zaznaczył, że prowadzone tam wewnętrzne dochodzenie skupi się m.in. na szczegółowej analizie przyczyn zdarzenia oraz zajmie się ustaleniem, czy zachowane zostały wszystkie wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w rafinerii w Kralupach, także ze strony wykonawców prowadzonych tam prac. Spółka przyznała zarazem, że w zakładzie sprawdzone zostaną procedury w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak ocenił Unipetrol, czwartkowy wybuch nie powinien mieć wpływu na planowe, czasowe zamknięcie produkcji w rafinerii w Kralupach w ramach przewidywanego tam od 27 marca do 9 maja postoju remontowego. Spółka przypomniała, że jego głównym celem jest przegląd i konserwacja instalacji, zgodnie z wymogami prawnymi, technicznymi i technologicznymi, które powtarza się co cztery lata.

"Wyłączenie z produkcji rafinerii Kralupy jest realizowany zgodnie z pierwotnym planem - podkreślił prezes Unipetrolu. Zdziarski dodał, że postrój remontowy został bardzo starannie przygotowany przez zespół specjalistów, który pracował nad tym dwa lata. Zaznaczył też, że spółka ma szczegółowy harmonogram wszystkich niezbędnych prac.

PKN Orlen, który jest większościowym udziałowcem Unipetrolu, informował jeszcze w czwartek, że do wypadku w rafinerii w Kralupach doszło w terminalu paliwowym. Podkreślając, iż na miejscu powołany został sztab kryzysowy, PKN Orlen podawał, że na miejscu zdarzenia przybyli także przedstawiciele koncernu by monitorować sytuację.

Wybuch w rafinerii w Kralupach jest najtragiczniejszym pod względem liczby ofiar wypadkiem tego rodzaju w Czechach od 2013 r. Kondolencje rodzinom ofiar czwartkowej eksplozji złożyli prezydent Czech Milosz Zeman oraz premier Andrej Babisz, a także prezes Unipetrolu, oferując jednocześnie pomoc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.