Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Uczelnie: łódź studentów AGH na prestiżowych zawodach

1495021833 boat

fot: AGH

Pionierski projekt tworzy interdyscyplinarny zespół z dwóch organizacji - Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH

fot: AGH

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie finalizują projekt AGH Solar Boat. Jednoosobowa łódź zasilana energią słoneczną w lipcu wystartuje na prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych organizowanych w Monako. W projekt zaangażowana jest firma Ericsson, której eksperci wspierają studentów w zakresie programowania łodzi – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe uczelni.

- Pionierski projekt tworzy interdyscyplinarny zespół z dwóch organizacji - Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH. Konstruktorzy łodzi łączą pasję żeglarską oraz naukową w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł zasilania – tłumaczy Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik AGH.

Dzięki partnerstwu z firmą Ericsson studenci mogą konsultować zagadnienia związane z programowaniem łodzi z mentorami na co dzień zajmującymi się kodowaniem. Współpraca studentów AGH oraz firmy Ericsson obejmuje prace programistyczne nad algorytmem sterowania.

Dodatkowo przygotowywany jest osprzęt elektryczny, który zostanie zamontowany na pokładzie łodzi. Mentorzy z Ericssona doradzają w kwestiach telemetrii i programowania oraz czuwają nad prawidłowością rozwiązań przyjętych przez konstruktorów łodzi. Łódź solarna, dzięki hydroskrzydłom częściowo kontrolowanym przez urządzenia pokładowe, będzie osiągać prędkość około 20 węzłów (10 m/s).

- Jesteśmy obecnie w fazie końcowej budowy łodzi. Z firmą Ericsson współpracuje nasza sekcja elektryczna. Fachowcy z branży pomagają nam między innymi przy kodowaniu, telemetrii i programowaniu sterowności łodzi. Dzięki tak profesjonalnemu wsparciu nasz projekt zyskuje na jakości - mówi Agata Halińska, studentka Wydziału Energetyki i Paliw oraz Wydziału Zarządzania AGH. - Ericsson i AGH Solar Boat Team łączy zamiłowanie do tych samych wartości – dążenia do doskonałości i wysokiej jakości każdego szczegółu – dodaje Anna Popiołek, studentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

- Współpraca z firmą Ericsson przy projekcie studenckim AGH Solar Boat jest o tyle wyjątkowa, że głównymi beneficjentami są studenci. Transfer wiedzy z jednej z największych firm z sektora telekomunikacyjnego i wsparcie mentora powodują, że projekt dynamicznie się rozwija. Dzięki obecności firmy studenci mogą na bieżąco konsultować z ekspertami zagadnienia programistyczne. W długofalowej perspektywie oznacza to, że mury naszej uczelni opuszczają absolwenci, którym nie jest obca współpraca z firmami, a ich dotychczasowe działania były konfrontowane z realiami rynkowymi – podkreśla Prorektor ds. Współpracy prof. Jerzy Lis.

Jak mówi Paweł Szczerkowski, Szef polskiego Centrum Badań i Rozwoju Ericsson: - Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości udzielenia wsparcia dla tego przyjaznego dla środowiska projektu, szczególnie, że stanowi on w pełni samodzielną inicjatywę studentów. Profesjonalny mentoring jakiego udzielają pracownicy R&D Center w Polsce jest dla nas dużą przyjemnością i satysfakcją przyczynienia się do powstania unikalnego i ambitnego projektu studenckiego. Projekt AGH Solar Boat to tylko jeden z aspektów naszej szeroko zakrojonej współpracy z uczelnią.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Daniel Ryczek będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że Daniel Ryczek będzie czasowo pełnił obowiązki prezesa zarządu po rezygnacji z tej funkcji Bartłomieja Babuśki. 

JSW podała szacunkowe wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2026 roku. Jakie miała straty? Jakie przychody?

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował w raporcie z 15 maja o szacunkowych skonsolidowanych wynikach finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2026 r.

KGHM wśród najlepszych pracodawców w Polsce

KGHM po raz kolejny znalazł się w gronie najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce. W badaniu Randstad Employer Brand Research 2026 spółka zajęła 6. miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz 1. miejsce w sektorze surowców i paliw.

Górnicze kompetencje mile widziane. Naukowcy z Politechniki Śląskiej biorą się za systemy antydronowe

Polska Grupa Górnicza, największa spółka węglowa w kraju, mocno angażuje się w sektor zbrojeniowy. Posiada już koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na produkcję materiałów wojskowych. Politechnika Śląska, kształcąca m.in. kadry dla górnictwa, również podąża tą drogą. Naukowcy z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej skonstruowali właśnie urządzenie do wykrywania dronów.