Tusk: Terminal LNG niezagrożony kontraktem z Rosją

Niezależnie od negocjowanego obecnie kontraktu z Rosją na dodatkowe dostawy gazu Polska zbuduje terminal LNG w Świnoujściu oraz będzie zwiększać własne wydobycie gazu - powiedział premier Donald Tusk w piątek na konferencji prasowej w Brukseli.

- Niezależnie od tego, ile gazu z Rosji będziemy importować, budujemy pewne alternatywne możliwości. Dotyczy to złóż własnych i także gazoportu jako istotnego uzupełnienia, które spowoduje, że Polska będzie miała dywersyfikację na naprawdę niezłym poziomie, na jednym z lepszych, jeśli chodzi o ilość źródeł w całej Unii Europejskiej - podkreślił Tusk.

W piątek PGNiG poinformowało, że uzgodniło z Gazpromem kwestie współpracy odnośnie zwiększonych dostaw gazu do Polski do 2037 r.

Tusk zaznaczył, że na razie mamy do czynienia z porozumieniem między firmami i potrzebne są jeszcze \"pewne polityczne ustalenia\" w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski. - Wtedy będziemy gotowi z kompletną informacją - dodał. Zwiększenie długoterminowych dostaw ma się odbyć na zasadzie aneksowania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego z 1993 roku oraz kontraktu jamalskiego pomiędzy PGNiG a Gazpromem. Umowa obowiązuje do 2022 roku; na jej podstawie wpływa do Polski ok. 7 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie.

Odnosząc się do obaw, że omawiane z Rosjanami łączne ilości rocznych dostaw gazu (11 mld m sześc.) przekraczają nasze zapotrzebowanie, premier powiedział: - Ze względu na redukcję emisji i przebudowę polskiego przemysłu energetycznego nie jesteśmy w stanie co do metra sześciennego przewidzieć, jak wzrośnie zużycie gazu w Polsce.

Poinformował, że rozbudowywane są magazyny gazu, co \"umożliwi mądre korzystanie z nadwyżek, jeśli takie się pojawią\". - Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że prawdziwe problemy powstają wtedy, kiedy brakuje gazu, a nie kiedy jest go za dużo. Jak na razie, za dużo go nie było - podkreślił.

Pytany o podział głosów między Polską a Rosją w spółce EuRoPol Gaz, która eksploatuje polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, Tusk odparł, że \"od początku wiadomo było, że dyskusje na temat struktury decyzji w EuRoPol Gazie będą jednymi z najtrudniejszych, ponieważ struktura własności jest czytelna: to jest 50 na 50 (podział akcji pomiędzy polskim PGNiG a rosyjskim Gazpromem - przyp.)\". Taki podział był jednym z rosyjskich postulatów podczas negocjacji gazowych z Polską. Obecnie spółki te mają po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie, a 4 proc. posiada spółka Gas-Trading.

- I w związku z tym (z podziałem 50 na 50 - przyp. red.) rozstrzygnięcia przy wypadku sporu (w EuRoPol Gazie - przyp. red.) będą być może - tu rozmowy nie są zakończone - wymagały porozumienia na poziomie wyższym niż właściciele. Z naszego punktu widzenia sytuacja tak czy inaczej jest lepsza niż poprzednia - dodał Tusk.

Niektórzy eksperci wskazują, że wyeliminowanie trzeciego udziałowca z EuRoPol Gazu może niekorzystnie dla Polski wpłynąć na proces podejmowania decyzji w spółce.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Gazprom od początku tygodnia negocjowały dodatkowe dostawy gazu do Polski od 2010 r. w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo, który dostarczał do Polski 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Wstępne uzgodnienia zapadły w piątek.

Na 30 czerwca 2014 roku planowane jest oddanie terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Ma on początkowo odbierać ok. 2,5 mld metrów sześc. skroplonego gazu ziemnego rocznie. Polska zużywa ok. 14 mld metrów sześc. gazu w ciągu roku; przy czym krajowe wydobycie wynosi ok. 4,5 mld m sześc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.