Turystyka: Sztolnia Ochrowa gotowa

1497084682 11 ochrowa tr k4

fot: Tomasz Rzeczycki

Odsłonięcia sztolni dokonała Elżbieta Szumska, właścicielka pobliskiej Kopalni Złota

fot: Tomasz Rzeczycki

Niecałe pięć lat po odkryciu Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku gotowa jest na przyjęcie turystów. Uroczystość poświęcenia połączona z prezentacją dla zaproszonych gości odbyła się w kwietniu.

Zabytkowa sztolnia znajduje się na północnym krańcu Gór Złotych, przy ul. Złotej, czyli drodze prowadzącej do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Tę ostatnią w 2016 r. zwiedziło 225 tysięcy osób, a jej właścicielka Elżbieta Szumska postanowiła udostępnić turystom następną podziemną atrakcję. Górnicze prace udostępniające rozpoczęto na początku 2016 r., a skończono w połowie kwietnia. Prowadzili je Rafał Kłyż, Szymon Kostka, Piotr Miśta i Wojciech Nowakowski wraz ze sztygarem Tadeuszem Gotkowskim.

- Tylko dwanaście metrów sztolni wykonaliśmy metodą odkrywkową - powiedział nam Tadeusz Gotkowski. - Dokonaliśmy obrywek i obserwujemy, co się będzie działo. Ta sztolnia była zalana wodą pod strop, więc po jej spuszczeniu zmieniły się naprężenia. Na razie nic się nie dzieje.

Nowa podziemna trasa turystyczna ma około 130 m. Pierwsze 100 to kręta sztolnia. Na powierzchnię wychodzi się upadową liczącą około 28 m. Wejściowy fragment jest szeroki, dalej w głębi sztolnia jest znacznie węższa, nawet do 80 cm. Początkowy odcinek na długości około 30 metrów zabezpieczono obudową stalową prostokątną i murowaną. Dalej są zarówno odcinki w litej skale jak i w obudowie drewnianej z drewna sosnowego i świerkowego. Niektóre miejsca zabezpieczono siatką opinkową MM i kotwami. Materiały pozyskano zarówno z Górnego Śląska, jak i z zakładów metalowych koło Świętej Katarzyny.

Trasa w sztolni została oświetlona. Instalację elektryczną wykonał Robert Suruj. Natomiast metalowa krata wejściowa we wrotach sztolni jest autorstwa Janusza Sawicza. Przed wylotem sztolni ustawiony został obelisk z postacią wyobrażającą twarz dawnego górnika, z którego ust wypływa woda ze sztolni.

Bilety wstępu kosztują: 15 zł normalne i 10 zł ulgowe. Planuje się w przyszłości sprzedawać pamiątki wypalone z gliny, jaką wydobyto podczas udrażniania sztolni. Wodę wypływającą z obelisku każdy będzie mógł zaczerpnąć za darmo. Wrażenie na zwiedzających może zrobić zabezpieczony i podświetlony szyb, obok którego przechodzi się po drewnianej kładce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.