Turystyka: Egzotyczne wakacje? W tym roku lepsza własna działka lub wynajęty domek gdzieś w Polsce

fot: Krystian Krawczyk

Ponad połowa pytanych o wakacyjne plany zdradziła, że w tym roku rezygnuje z wypoczynku poza granicami kraju

fot: Krystian Krawczyk

W tym roku Ślązacy wakacje planują rozsądnie. Z powodu zagrożenia koronawirusem zamiast jechać do Włoch, Bułgarii, Chorwacji, stawiają na własną działkę lub wakacje krajowe. Polskie morze i góry czekają.

Podobne tendencje utrzymują się także w innych regionach. Jak wynika z badania Santander Consumer Banku, blisko co trzeci Polak w ogóle zrezygnuje z wyjazdu wypoczynkowego w związku z trwającą pandemią. Na popularności zyskał odpoczynek na własnej działce, na którą wskazał co 12. ankietowany.

Koronawirus znacząco wpłynął na wakacyjne plany większości z nas. Nie bez znaczenia był hejt, który wraz z testami przesiewowymi wśród górników i wzrostem wykrywalności COVID-19 posypał się na głowy pracowników kopalń i ich rodzin, a przy okazji wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy ośmielili się wyjechać poza region na weekend czy przyspieszone wakacje. Zaraz też na popularności zyskało hasło: „Nie jedziemy poza Śląsk, bo tam się nie testują”. Chyba wzięliśmy sobie to mocno do serca, bo z badania wynika, że niemal co trzeci Polak (28,2 proc.) zrezygnuje z wyjazdu wypoczynkowego w związku z trwającą pandemią. Wśród osób, które zadeklarowały, że w tym roku nie pojadą na wakacje, najwięcej jest seniorów powyżej 70. roku życia (prawie 53 proc.) oraz najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat (30,6 proc.).

Według autorów badania, na urlop nie wybierze się prawie 80 proc. Polaków z najniższym dochodem, nieprzekraczającym 1000 zł miesięcznie na głowę w rodzinie. Co ciekawe, niemal co czwarty (24,1 proc.) Polak z wpływami miesięcznymi powyżej 5000 zł, w tym roku także spędzi urlop w domu. Ci z badanych, którzy mimo zagrożenia koronawirusem zdecydują się wyjechać na wakacje, będą przebywać w kameralnym otoczeniu.

Raczej kameralnie, nie w tłumie
Większość ankietowanych zadeklarowała, że na miejsce swojego letniego pobytu wybierze mały hotel bądź pensjonat lub spędzi lato u rodziny.

Z badania wynika, że podczas pandemii popularność zyskała też możliwość odpoczynku wakacyjnego na własnej działce. Na Śląsku, gdzie rodzinnych ogrodów działkowych, tzw. ROD-ów, jest statystycznie na głowę mieszkańca najwięcej w kraju, ta forma wypoczynku jest szczególnie preferowana. Dlatego też mocno wzrosły ceny za użytkowanie takich ogródków, a liczba ofert jest mocno ograniczona.

Obecna sytuacja epidemiologiczna skutecznie zniechęciła tak mieszkańców województwa śląskiego, jak i innych regionów kraju, do zagranicznych wyjazdów.

– Ponad 53 proc. z nas nie planuje w tym roku spędzenia urlopu poza granicami kraju – czytamy w badaniu.

Młodzi ostrożniejsi?
Co dziwne, najwięcej w tej grupie jest osób młodych, najmniej seniorów. Podróże zagraniczne zostawiamy sobie raczej na później, kiedy sytuacja związana z koronawirusem się ustabilizuje.

Kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez Avis Polska wśród samorządowców odpowiedzialnych za promocję miast, wieszczą, że na wakacje wyruszymy głównie samochodami. Rzadko będziemy wybierać transport publiczny, który w dobie pandemii, nawet przy zachowaniu środków ostrożności, nie wydaje się nam całkowicie bezpieczny. Podróż własnym autem daje większą możliwość zachowania dystansu społecznego.

„Znaczna część miast i regionów dokłada starań, aby zapewnić turystom podróżującym samochodem odpowiednie środki czystości i higieny. Blisko jedna czwarta (22 proc.) badanych zadeklarowała, że w pobliżu parkingów zostaną udostępnione płyny do odkażania dla kierowców i pasażerów. Część uczestników badania Avis wskazywała również zwiększenie liczby miejsc parkingowych (7 proc.) lub zwiększenie powierzchni każdego ze stanowisk parkingowych (9 proc.), aby zapewnić bezpieczny dystans między turystami” – czytamy w informacji prasowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.