Turbiny wiatrowe powstaną z niskoemisyjnej stali

1392896080 london array

fot: London Array

Powrót do planów rozbudowy farmy London Array możliwy będzie najwcześniej na początku 2017 roku

fot: London Array

Firma Vestas we współpracy z ArcelorMittal zrealizuje pierwszą dostawę stali niskoemisyjnej na potrzeby morskiej farmy wiatrowej zbudowanej przez Baltic Power w Polsce.

Dostrzegając wpływ komponentów stalowych i żelaznych na środowisko, firma Vestas nawiązała współpracę z ArcelorMittal w celu wprowadzenia oferty stali niskoemisyjnej, która znacznie zmniejsza emisję dwutlenku węgla przez cały okres eksploatacji wież turbin wiatrowych. To kolejna inicjatywa, w ramach której firma Vestas realizuje strategię zrównoważonego rozwoju, obejmującą m.in. materiały używane do produkcji turbin wiatrowych.

Stal niskoemisyjna produkowana jest w 100 proc. ze złomu stalowego, który jest przetapiany w elektrycznym piecu łukowym zasilanym w 100 proc. energią wiatrową, w hucie ArcelorMittal w Industeel Charleroi w Belgii. Półprodukty w postaci slabów są następnie przekształcane w blachy grube wykorzystywane do produkcji wież turbin wiatrowych w ArcelorMittal w Gijon w Hiszpanii. Blachy grube wykonane ze stali niskoemisyjnej nadają się do produkcji całych wież lądowych turbin wiatrowych i górnej części wież morskich turbin wiatrowych. Blachy posiadają Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), wydaną przez niezależną jednostkę, szczegółowo opisującą całkowity wpływ produktu na środowisko i umożliwiającą łatwiejsze porównywanie produktów.

Zastosowanie stali o niskiej emisji dwutlenku węgla w dwóch górnych sekcjach wieży morskiej pozwoli na redukcję emisji o około 25 proc. w porównaniu z wieżą wykonaną z konwencjonalnej stali. W przypadku całej wieży lądowej redukcja emisji CO2 wynosi co najmniej 52 proc.

Stal i żelazo stanowią 80-90 proc. masy materiału turbiny wiatrowej i około 50 proc. całkowitych emisji w cyklu życia turbiny. Dzięki partnerstwu z ArcelorMittal Vestas robi ważny krok naprzód w kierunku ograniczenia emisji CO2 w swoim łańcuchu dostaw i może ograniczyć intensywność emisji na kilogram stali o 66 proc. w porównaniu ze stalą wytwarzaną konwencjonalnymi metodami.

Choć stal niskoemisyjna nie jest jeszcze standardową ofertą Vestas, pierwszym projektem wykorzystującym stal niskoemisyjną będzie morska farma wiatrowa Baltic Power u wybrzeży Polski. W 2025 roku Vestas rozpocznie budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, która docelowo ma dostarczać czystą energię elektryczną do ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Vestas dostarczy, zainstaluje i uruchomi 76 turbin wiatrowych V236-15.0 MW dla projektu Baltic Power. Około 52 z 76 wież zostanie wykonanych ze stali niskoemisyjnej.

- Znalezienie sposobów na dekarbonizację emisji powstających podczas wydobycia surowców i produkcji stali ma kluczowe znaczenie dla nas i całej branży. Vestas postrzega partnerstwo z ArcelorMittal i zastosowanie stali niskoemisyjnej jako znaczący krok w kierunku ograniczania emisji CO2 w branży energetyki wiatrowej. Zaangażowanie naszych klientów jest niezbędne do przeprowadzenia transformacji, dlatego cieszymy się, że dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoferować im nową wartość. Realizacja pierwszego zamówienia i tworzenie nowej wartości dla naszych klientów sprawiają, że projekt Baltic Power jest namacalnym dowodem dokonującego się postępu w zakresie transformacji - powiedział Dieter Dehoorne, dyrektor ds. globalnych zakupów w Vestas.

- To partnerstwo jasno potwierdza, że już dziś można rozpocząć budowę tak potrzebnej w Europie infrastruktury w zakresie energetyki odnawialnej z wykorzystaniem stali o niskiej emisji dwutlenku węgla wytwarzanej w ramach europejskiego łańcucha dostaw. Aby to osiągnąć, niezbędna jest bliska współpraca na całej długości tego łańcucha, dlatego chcielibyśmy podziękować firmom Vestas i Baltic Power za ich wizję wykorzystania w tym ważnym projekcie stali XCarb® wytwarzanej w oparciu o odnawialne źródła energii i recykling. Dzięki rozwiązaniom legislacyjnym coraz bardziej sprzyjającym wykorzystaniu stali niskoemisyjnej w budowie infrastruktury odnawialnych źródeł energii projekt ten może dać początek wielu kolejnym zapewniającym energię z wiatru gospodarstwom domowym i sektorowi przemysłowemu w całej Europie - wskazał Laurent Plasman, dyrektor ds. marketingu działu przemysłowego, ArcelorMittal Europe – Flat Products.

- Budując pierwszą na świecie morską farmę wiatrową wykorzystującą stal niskoemisyjną, Baltic Power, spółka joint venture ORLEN i Northland Power, jest prekursorem rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju w energetyce odnawialnej. Jako największa inwestycja w źródła odnawialne w tej części Europy, nasz projekt wyznacza nowe standardy. Zastosowanie w naszej farmie wiatrowej stali niskoemisyjnej firm Vestas i ArcelorMittal podkreśla nasze zaangażowanie w innowacje i kwestie ochrony środowiska. Jesteśmy dumni, że możemy być liderem w zakresie transformacji energetycznej Polski, zmierzając do zakończenia budowy do 2026 r. - dodał Jarosław Broda, dyrektor generalny Baltic Power.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

„OZE-sroze. Węgla nam trzeba”, czyli kabaret posła Matusiaka

Poseł Grzegorz Matusiak znów postanowił o sobie przypomnieć w niekonwencjonalny sposób. W mediach społecznościowych umieścił nieco kabaretowe nagranie, w którym przekonuje, że „OZE-sroze” i „węgla nam trzeba”. Chyba zapomniał o tym za czyich rządów najbardziej spadło wydobycie węgla i zbudowano najwięcej OZE w historii Polski.

Rynek reaguje. Ceny gazu w Europie spadają

Ceny gazu w Europie spadają w środę, a w ciągu ostatnich 5 sesji zniżkowały o ok. 17 proc. Inwestorzy czekają na podpisanie porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.