Transport: w przyszłym roku GZM przejmie organizację komunikacji

fot: Maciej Dorosiński

Uczestnicy konferencji COP24, organizatorzy i wolontariusze będą mogli na podstawie identyfikatorów korzystać bez opłat z usług publicznego transportu zbiorowego, a na głównych kierunkach, łączących miejsca zakwaterowania z miejscem konferencji, zwiększona ma zostać oferta przewozowa

fot: Maciej Dorosiński

Od 1 stycznia 2019 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejmie organizację komunikacji publicznej na terenie miast należących do związku - poinformował w czwartek, 13 grudnia, Komunikacyjny Związek Komunalny GOP.

Za realizację tego zadania odpowiadała będzie jednostka budżetowa Metropolii - Zarząd Transportu Metropolitalnego. Od 1 stycznia 2019 r. wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy funkcjonowały będą tam pod jednym szyldem - ZTM.

Choć proces przejmowania komunikacji przez Metropolię jest przygotowywany od kilkunastu miesięcy, dotąd data 1 stycznia 2019 r. podawana była jako planowana. W czwartek KZK GOP poinformował na swojej stronie internetowej, że od początku 2019 r. ZTM staje się jedynym organizatorem transportu, "łącząc" dotychczasowych trzech organizatorów - prócz KZK - także Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach oraz Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.

Zgodnie z informacją KZK GOP z perspektywy pasażera "funkcjonowanie komunikacji miejskiej będzie odbywało się bez zakłóceń". "Wszystkie bilety zachowują swoją ważność, nie zmieniają się ich ceny, nie ma również żadnych zmian dotyczących rozkładów jazdy, numeracji linii autobusowych lub tramwajowych, działania infolinii czy punktów obsługi" - podał dotychczasowy organizator.

"Od stycznia wprowadzane do sprzedaży będą nowe wzory biletów jednorazowych, jednak co istotne, dotychczasowe bilety będą nadal obowiązywać. Pasażerowie, którzy mają już kupione bilety, bez przeszkód mogą je wykorzystywać - nie ma wyznaczonego ostatecznego terminu, do którego są one ważne (istotne jest, aby pamiętać o tym, że suma zapłacona za przejazd musi być zgodna z aktualnie obowiązującym cennikiem)" - podkreślono w czwartkowej informacji.

Od 1 stycznia ceny biletów pozostaną bez zmian. Nie zmieni się również ich zakres obowiązywania. Jedyną zmianą w zintegrowanej taryfie będzie pozostawienie w sprzedaży biletów okresowych jedynie w wariancie "od wybranej daty".

Kupując bilet okresowy (7-, 30- lub 90-dniowy), pasażer będzie musiał zdecydować, od kiedy ma zacząć się jego data ważności. Dotychczasowe dwa rodzaje biletów okresowych (od wybranej daty lub od pierwszej aktywacji) pozostaną w sprzedaży tylko do końca grudnia; w nowym roku dostępne będą już wyłącznie bilety od wybranej daty.

KZK GOP wyjaśnił, że ponieważ po zakupie biletów rozpoczynających swoją ważność od pierwszego skasowania konieczne było dwukrotne przyłożenie karty do czytnika, wielu pasażerów nie aktywowało w ten sposób swoich biletów, co zgodnie z taryfą oznaczało, że podróżują bez ważnego biletu i w razie kontroli mogła być nałożona na nich opłata dodatkowa.

"Sytuacja ta mogła powodować nieprzyjemne dla pasażerów sytuacje, którzy będąc przekonani o posiadanym bilecie, podróżowali z biletem nieaktywnym. Dlatego, wzorem innych miast, zdecydowano o wycofaniu tego rodzaju biletów. Obowiązek aktywowania biletu (dwukrotnego przyłożenia karty do czytnika przy zakupie biletu przez internet) pozostaje utrzymany w przypadku biletów krótko- i średniookresowych (bilety jednorazowe oraz 24-godzinne)" - wskazał KZK GOP.

Związek wyjaśnił też, że nowa nazwa organizatora transportu - Zarząd Transportu Metropolitalnego - zacznie sukcesywnie pojawiać się na informacjach taryfowych w pojazdach, biletach, przystankach czy w punktach obsługi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.