Transport: Trasa, którą są wysyłane pociągi z ropą naftową ma być wyremontowana

fot: Tomasz Rzeczycki

Składy z ropą i siarką wyprawiane przez Ekspedyt Barnówko i Terminal Ekspedycyjny Wierzbno jak na razie nie mają konkurencji na torach w postaci pociągów pasażerskich

fot: Tomasz Rzeczycki

Czy plany samorządu wojewódzkiego dotyczące wznowienia kolejowych połączeń pasażerskich mogą wpłynąć na funkcjonowanie terminalu paliwowego PGNiG we wsi Wierzbno w gminie Przytoczna koło Skwierzyny? Trasa, którą są wysyłane pociągi z ropą naftową ma być wyremontowana, a co za tym idzie przez pewien czas może być wyłączona z ruchu.

PGNiG użytkuje w północno-zachodniej części kraju dwa tego rodzaju terminale: jeden koło wsi Barnówko niedaleko Kostrzyna nad Odrą i drugi w Wierzbnie. Ten drugi zaczął funkcjonować pod koniec grudnia 2008 r., a w listopadzie 2019 r. przeprowadzono jego modernizację.

- Terminal Ekspedycyjny Wierzbno został wybudowany na potrzeby obsługi ekspedycji produktów Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów. Koncesje wydobywcze dla złóż eksploatowanych przez tą kopalnię są ważne do 2029/2034/2035 roku, ze względu na wielkość zasobów będą przedłużane. Terminal Ekspedycyjny Wierzbno wysyła produkty do odbiorców krajowych. Średnio, miesięcznie są to 4 pociągi z siarką i 12-15 z ropą naftową - informuje Biuro Prasowe PGNiG.

Wierzbno to stacja węzłowa. Przebiega przez nią częściowo nieprzejezdna linia kolejową nr 363 Rokietnica - Międzychód - Wierzbno - Skwierzyna.

W Wierzbnie odgałęzia się od niej linia nr 364 Wierzbno - Międzyrzecz - Wędrzyn - Rzepin. Od lat nie kursują tam pociągi pasażerskie. Jednak 9 listopada 2021 r. podpisana zostało porozumienie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, a przedstawicielami trzech powiatów oraz gmin Skwierzyna, Międzychód, Przytoczna i Deszczno, dotyczące rewitalizacji zachodniego fragmentu linii nr 363 w ramach rządowego programu Kolej+. Jego celem jest powrót pociągów pasażerskich na tą trasę. Wymagać to będzie wymiany nawierzchni torowej. Właśnie linią nr 363 wysyłane są pociągi z ropą i siarką z Terminala w Wierzbnie.

Czy władze wojewódzkie konsultowały pomysł remontu linii 363 z PGNiG? Czy przeprowadzone były szacunki, w jakim stopniu może to wpłynąć na pracę Terminala w Wierzbnie?

- Konsultacje i innego rodzaju analizy są prowadzone na dużo późniejszych etapach prac tego typu. Nie posiadamy więc żadnych informacji na temat planowanej rewitalizacji tej linii - odpowiada biuro prasowe PGNiG.

Analogiczna sytuacja przez pewien czas dotyczyła Ekspedytu Barnówko. Tam również władze województwa zachodniopomorskiego przymierzały się do odbudowy częściowo rozebranej trasy Stargard - Pyrzyce - Myślibórz - Barnówko - Kostrzyn nad Odrą w ramach programu Kolej+. Ze Względów finansowych samorząd wojewódzki wycofał się z pomysłu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.