Transport: PKM Sosnowiec kupuje pięć nowych autobusów konwencjonalnych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Obecnie PKM w Sosnowcu dysponuje 260 autobusami, wszystkimi niskopodłogowymi

fot: Andrzej Bęben/ARC

Do wiosny 2022 r. należące w większości do samorządu Sosnowca Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej chciałoby otrzymać pięć kupionych za własne środki 18-metrowych konwencjonalnych autobusów miejskich. Spółka w przetargu dostała oferty MANa i Solarisa.

W prowadzonym od połowy marca br. postępowaniu sosnowieckie PKM zamawia pięć nowych niskopodłogowych autobusów o długości ok. 18 metrów, z napędem konwencjonalnym, spełniającym normę EURO6. Jak wynika z informacji na platformie zamówień publicznych katowickiego PKM, we wtorek otwarto złożone przez dostawców oferty.

Wpłynęły dwie propozycje. Przy budżecie zamówienia na poziomie 8 mln zł brutto producent autobusów Solaris zaproponował cenę 8,47 mln zł brutto, a producent autobusów MAN - 8,45 mln zł brutto. Obaj oferenci deklarują punktowane w przetargu skrócenie realizacji zamówienia z 11 miesięcy do 6 miesięcy; inne kryteria oceny ofert to, oprócz ceny, kryteria techniczne i okres gwarancji.

Sosnowieckie PKM zapowiada też zakup łącznie 16 autobusów hybrydowych plug-in. Ma to być efekt wyboru do dofinansowania dwóch projektów przewoźnika z listy rezerwowej konkursu w ramach śląskiego RPO. Dotacje dostaną dwa etapy projektu Czyste niebo nad Zagłębiem, zakładające: zakup 11 autobusów hybrydowych i ładowarek plug-in za 23,8 mln zł przy dotacji 20,2 mln zł z RPO oraz zakup pięciu autobusów hybrydowych i ładowarek plug-in za 11,1 mln zł, przy dotacji 9,4 mln zł z RPO.

To wsparcie z ostatniego w obecnej unijnej perspektywie finansowej konkursu dot. transportu niskoemisyjnego, prowadzonego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. To instrument Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków.

Ponadto, w sierpniu ub. roku sosnowiecki PKM podpisał wartą ponad 46,3 mln zł umowę z Solarisem na dostawę 14 nowych autobusów elektrycznych. Blisko 30 mln zł z tej kwoty pochodzi z rozstrzygniętego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych konkursu dot. niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Do należącej do samorządów czterech zagłębiowskich miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi spółki trafi też jedna czwarta łącznej puli 32 autobusów elektrycznych, zamawianych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Organizacja 41 samorządów otrzymała do oszacowanej na 120 mln zł inwestycji 80 mln zł unijnych i krajowych dotacji z programu Gepard II. Pozostałe wozy z trwającego obecnie przetargu Metropolii trafią do PKM-ów Katowice, Gliwice i Świerklaniec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.