Tramwaje Śląskie zamówiły prace w Bytomiu, Chorzowie i Katowicach za ponad 50 mln zł

Umowy na przebudowę odcinków torowisk tramwajowych w Bytomiu, Chorzowie i Katowicach podpisała w poniedziałek spółka Tramwaje Śląskie. Wykonawcą wszystkich kontraktów o łącznej wartości 52,1 mln zł została krakowska firma ZUE.

fot: UM Katowice/T. Kawka

To będą duże inwestycje

fot: UM Katowice/T. Kawka

Umowy na przebudowę odcinków torowisk tramwajowych w Bytomiu, Chorzowie i Katowicach podpisała w poniedziałek spółka Tramwaje Śląskie. Wykonawcą wszystkich kontraktów o łącznej wartości 52,1 mln zł została krakowska firma ZUE.

Dwie z tych umów dotyczą fragmentów kluczowego połączenia tramwajowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, z Bytomia przez Chorzów do Katowic. Obecnie jest ono podzielone na dwie części, wobec zamknięcia estakady nad chorzowskim rynkiem.

Trzecia, największa umowa zakłada przebudowę odcinka linii tramwajowej wzdłuż katowickich ulic 1 Maja i Obrońców Westerplatte, prowadzącego od katowickiej dzielnicy Zawodzie w stronę dzielnicy Szopienice - i dalej do Sosnowca.

Pierwszy z kontraktów, dotyczący odcinka z Bytomia do Chorzowa, obejmuje przebudowę za 14,2 mln zł brutto do sierpnia 2027 r. torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej w Bytomiu wzdłuż ul. Chorzowskiej i w Chorzowie wzdłuż ul. Katowickiej na odcinkach od przystanku Łagiewniki Cmentarz do ul. Polnej.

To ok. 1,2 km linii tramwajowej (2400 mtp - metrów toru pojedynczego), gdzie w formule zaprojektuj i wybuduj przebudowane mają zostać torowisko-tramwajowe, sieć trakcyjna i perony przystankowe; samo projektowanie ma zająć osiem miesięcy. Założono zastosowanie tzw. zielonego torowiska wzdłuż przelotowej drogi krajowej nr 79.

Druga umowa zakłada przebudowę za 4,3 mln zł brutto w ciągu 14 miesięcy, do czerwca 2027 r., samego torowiska tramwajowego bez sieci trakcyjnej i peronu przystankowego na oddalonym od dróg i ulic ok. 500-metrowym (1000 mtp) odcinku linii w Chorzowie od ul. Nowej do ul. Metalowców.

"Po przywróceniu ruchu na chorzowskiej estakadzie, dzięki temu remontowi torowiska przejazdy staną się krótsze, technologia wpłynie na zmniejszenie poziomu hałasu, a przebudowane przystanki zwiększą komfort pasażerów" - skomentował w poniedziałek prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Tramwaje Śląskie rozpoczęły w połowie kwietnia przygotowania do powrotu kursowania przez centrum Chorzowa. Umożliwia to ekspertyza uzupełniająca, dotycząca stanu zamkniętej w czerwcu ub. roku estakady nad tamtejszym rynkiem. Chorzowski samorząd jest na etapie jej odbioru.

Trzecia poniedziałkowa umowa TŚ obejmuje zaprojektowaną już przebudowę torowiska tramwajowego w ul. 1 Maja i ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach o długości ok. 1,3 km (2600 mtp) wraz z siecią trakcyjną, peronami oraz węzłem rozjazdowym przed katowicką zajezdnią tramwajową Zawodzie (220 mtp). Te kosztujące 36,2 mln zł brutto prace mają objąć odcinek linii tramwajowej od zajezdni Zawodzie (wraz z wjazdem do zajezdni oraz znajdującymi się tam urządzeniami) do zakładów Baterpol i zostać wykonane do sierpnia 2027 r.

Finansowanie wszystkich podpisanych w poniedziałek umów umożliwia projekt "Modernizacja i rozwój infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii" o wartości szacowanej na 1,3 mld zł, przy dotacji ponad 735 mln zł z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-27 (FEnIKS).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Jest szansa dla Megalopolis Katowice-Ostrawa? Zbliża się konferencja pod patronatem netTG.pl

Trybuna Górnicza” i portal netTG.pl patronują XXXII Międzynarodowemu Spotkaniu Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbędzie się 11 czerwca br.

Rydułtowy z 33 mln zł dotacji do nowych funkcji terenu szybu Leon III

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji do wartego ponad 35 mln zł projektu zaadaptowania dawnych obiektów szybu Leon III kopalni Rydułtowy na potrzeby rozwijania nowej działalności gospodarczej. W tym celu w budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną nowe biura i magazyny.

Była kopalnia Centrum, będzie kopalnia biznesu

Na terenach po byłej KWK Centrum przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej w Bytomiu powstanie przestrzeń, która połączy przedsiębiorczość, edukację i innowacje. Będzie wspierać rozwój nowych firm i kolejne miejsca pracy.