TR: to jest kroplówka dla konającego

fot: ARC

Ustawa jest niedobra, bo "zabiera pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po to, by dać pieniądze dla SRK"

fot: ARC

Będziemy musieli przepraszać pokolenie naszych dzieci i wnuków za to, że nie podjęliśmy prawdziwej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, tylko podłączamy kroplówkę konającemu - mówił Jacek Najder (TR) przed głosowaniem senackich poprawek do nowelizacji ustawy węglowej.

Polityk Twojego Ruchu zwrócił się do posłów słowami, że nie restrukturyzują górnictwa, tylko "kupują sobie czas".

- Może jeszcze nie dziś, ale będziemy musieli przepraszać pokolenie naszych dzieci i wnuków za to, co będziemy robić - że nie podjęliśmy prawdziwej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, tylko podłączamy kroplówkę konającemu - oświadczył Najder.

Odnosząc się do poprawek zaproponowanych przez Senat, skrytykował tworzenie "lex specialis dla górnictwa". Jak ocenił, to nieuzasadnione, bo prowadzi do sytuacji, w której są "równi i równiejsi".

- Dlaczego firmy (..) po zakończeniu roku obrotowego nie mogą sobie wstecz czegoś księgować? Natomiast SRK (Spółka Restrukturyzacji Kopalń - PAP) czy kopalnie - jaki problem, oni mogą - dociekał poseł.

Ocenił, że ustawa jest niedobra, bo "zabiera pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po to, by dać pieniądze dla SRK".

- Pożyczkę znowu mamy zwrócić oczywiście z budżetu, które to pieniądze mają pochodzić z prywatyzacji. (...) A skoro te pieniądze z tych firm, których udziały sprzedamy, nie zasilą budżetu, to będzie nam brakowało pieniędzy na służbę zdrowia, edukację, utrzymanie i kto zasypie dziurę w budżecie? - pytał Najder.

Sejm w czwartek (22 stycznia), na specjalnie zwołanym posiedzeniu zajmuje się poprawkami Senatu do nowelizacji, która umożliwia realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r.. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.

Najważniejsza z senackich poprawek dostosowuje sprecyzowane w nowelizacji osłony socjalne do postanowień porozumienia, podpisanego w sobotę między rządem a górniczymi związkami zawodowymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.