To poprawi sytuację górniczej spółki i zwiększy nakłady na budowę szybów

1736415220 polkowice

fot: KGHM

Kopalnia Polkowice-Sieroszowice

fot: KGHM

Rada Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność" skierowała do posłów apel w sprawie zmian w podatku od wydobycia niektórych kopalin. - Zmiany mogą poprawić sytuację finansową KGHM Polska Miedź oraz zwiększyć nakłady inwestycyjne m.in. na budowę nowych szybów - można przeczytać w apelu.

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem zmian w podatku od wydobycia niektórych kopalin. Zmiany dotyczą przemysłu miedziowego w Polsce, przewidują wprowadzenie ulgi inwestycyjnej od 2026 r., umożliwiającej odliczenie od podatku 50% kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych na wydobycie miedzi i srebra. 

Tymczasem Rada Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność" skierowała do posłów Okręgu Wyborczego nr 1 apel w sprawie zmian w podatku od wydobycia niektórych kopalin. Wskazała na konieczność uwzględnienia kilku kwestii. - Zmiany te mają kluczowe znaczenie dla przyszłości KGHM Polska Miedź, a także dla całego regionu - tłumaczą związkowcy.

Najważniejsze postulaty apelu to:

* Obniżenie wskaźnika podatku od 2029 r. do 33 proc. (obecnie 85 proc., docelowo 100 proc.), w celu dostosowania skali opodatkowania przemysłu wydobywczego w Polsce do innych państw zasobnych w miedź, co umożliwi realizację zadań inwestycyjnych i zwiększenie wydobycia.

* Rozszerzenie możliwości odliczenia nakładów inwestycyjnych nie tylko dla miedzi, ale także srebra.

* Uwzględnienie interesu państwa polskiego przy wstecznym odliczaniu inwestycji, zamiast faworyzowania podmiotów zagranicznych.

Przemysł miedziowy czeka na decyzje
„Apelujemy o pełne wsparcie, ponad podziałami, przy procedowaniu zmian, które mogą poprawić sytuację finansową KGHM Polska Miedź oraz zwiększyć nakłady inwestycyjne m.in. na budowę nowych szybów” - czytamy w apelu.

Autorzy pisma podkreślają, że Skarb Państwa jest głównym udziałowcem KGHM Polska Miedź. - Wszystkim powinno zależeć, aby spółka miała możliwość rozwoju bez konieczności coraz większego zadłużania się. Podatek od wydobycia niektórych kopalin – miedzi i srebra – drastycznie obciąża spółkę zmuszając do odprowadzania każdego roku miliardów złotych tylko z tytułu tego jednego podatku - tłumaczą.

Związkowcy przypominają też, że Polska jest krajem o najwyższym obciążeniu podatkowym dla przemysłu wydobywczego miedzi na świecie. Co więcej, od 2012 r, od wprowadzenia podatku od wydobycia niektórych kopalin, KGHM zaczęło mieć najwyższy koszt wydobycia wśród największych zagranicznych spółek wydobywczych.

„Problemem jest możliwość odliczenia podatku wyłącznie od miedzi, ale już nie srebra. KGHM Polska Miedź jest największym producentem srebra na świecie. Srebro, podobnie jak miedź, jest kluczowe w przemyśle nowych technologii. Brak uwzględnienia możliwości odliczenia srebra nie pozwoli w pełni odciążyć spółki i skupić się na inwestycjach całego ciągu technologicznego” – czytamy w apelu. „Uwzględnienie zmian pozwoli w pełni wykorzystać potencjał spółki do wejścia na kolejne obszary koncesyjne i perspektywiczne oraz budowy nowych szybów” – kończą związkowcy.

Apel podpisali: Bogusław Szarek, przewodniczący Rady KSGRM NSZZ „Solidarność” oraz wiceprzewodniczący – Przemysław Darowski i Marcin Kaczanowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.