Tchórzewski: blok gazowy PGE wychodzi naprzeciw naszym zadaniom

fot: Jarosław Galusek/ARC

W sytuacji, gdy w styczniu perspektywa okaże się pozytywna, to wtedy kopalnia w innym systemie, zrestrukturyzowana, zreformowana, będzie mogła pracować w sumie ok. 8-10 lat - podsumował rozmowy minister energii Krzysztof Tchórzewski

fot: Jarosław Galusek/ARC

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że plany PGE budowy nowego bloku na gaz wpisują się w zadania, jakie postawił sobie rząd. Chcemy utrzymać poziom produkcji z węgla, a wzrost zużycia energii oprzeć na innych źródłach - powiedział PAP minister.

- Przyjęliśmy zasadę, że nie zmniejszamy poziomu produkcji energii elektrycznej z węgla - powiedział PAP Tchórzewski w środę (6 września) podczas Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak tłumaczył, wszystko, co jest związane ze wzrostem zużycia w kraju, potrzebne w związku z tym nowe inwestycje, muszą być już oparte o inne źródła energii.

W piątek PGE opublikowała decyzję Komitetu Inwestycyjnego spółki, który wskazał gaz jako najkorzystniejsze paliwo dla planowanego nowego bloku o mocy rzędu 500 MW w Elektrowni Dolna Odra. Wcześniej komitet skłaniał się do wariantu węglowego.

- Nie jest to jeszcze decyzja zarządu, ale jest to kierunek przyjęty przez PGE, wychodzący naprzeciw zadaniom, które sobie postawiliśmy. Było pewne wahanie, czy ma to być blok na węgiel, czy na gaz. Niemniej obecność gazoportu i duże nadzieje na to, że powstanie gazociąg Baltic Pipe, czyli nowe źródła gazu w pobliżu, wskazują na możliwość budowy bloku na to paliwo - powiedział minister.

Wzrost zużycia energii w Polsce daje nam możliwość utrzymania obecnego poziomu produkcji energetyki węglowej - wskazał Tchórzewski, przypominając, że zużycie na mieszkańca w Polsce jest dużo niższe niż w krajach "starej" UE i będzie rosnąć wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa.

Jak mówił, rząd negocjuje z Komisją Europejską to, że chciałby do 2050 r. osiągnąć spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej do 50 proc.

- Stąd nowe inwestycje w pewnym sensie wpisują się w nasze rozmowy z KE, aby iść w kierunku coraz mniejszego udziału energetyki węglowej, przy jednoczesnym nie zmniejszaniu poziomu wydobycia węgla - tłumaczył.

Wskazał, że nowe źródła na węgiel kamienny - bloki w Kozienicach, a w przyszłości w Opolu, Jaworznie i Ostrołęce - to ok. 25 proc. obecnego zużycia węgla. Oczywiście w to miejsce zamykane będą stare bloki węglowe, ze względu chociażby na poziom emisyjności - podkreślił minister.

Jak mówił, polski przemysł węglowy obecnie walczy o to, aby utrzymać poziom wydobycia, ale i trochę je zwiększyć dla zaspokojenia potrzeb energetycznych.

- Do spadku wydobycia Śląsk w końcu kiedyś musi się przygotować, ale zakładam, że najbliższe dziesięciolecie, to, co funkcjonuje obecnie na Śląsku jeśli chodzi o górnictwo węgla kamiennego, będzie utrzymane - ocenił minister.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.