Tauron: ponad połowa potrzebnego węgla z własnych kopalń

fot: Witold Gałązka/ARC

- Pozyskanie finansowania z emisji euroobligacji to jedno z działań prowadzonych przez Grupę Tauron w ramach realizowanej polityki finansowania - wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia

fot: Witold Gałązka/ARC

Po 9 miesiącach 2017 r. zysk netto Grupy Tauron wzrósł do 1,2 mld zł, a EBITDA do ponad 2,8 mld. Zwiększyła się także produkcja i sprzedaż energii elektrycznej oraz ciepła.

W III kwartale spadło natomiast wydobycie węgla. – Ale było to częściowo planowane i z powrotem rośnie – zapewniają przedstawiciele Spółki.

Na dzisiejszej (9 listopada) konferencji prasowej w Warszawie władze Grupy Tauron poinformowały, że po trzech kwartałach obecnego roku firma odnotowała wzrost zysku netto do 1 192,2 mln zł (wobec 274,48 mln w analogicznym okresie zeszłego roku) oraz wzrost EBITDA do 2 877 mln zł (2 461 mln zł rok wcześniej). Największy udział w korzystnym wyniku miały segmenty: Dystrybucja (62 proc.) i Sprzedaż (24 proc.), które poprawiły swoje EBITDA odpowiednio o 5 proc. i 73 proc.

Między styczniem, a wrześniem Grupa zwiększyła produkcję energii elektrycznej o 13 proc. do 14,03 TWh (z 12,45 TWh) oraz ciepła do 7,91 PJ (z 7 PJ).

W porównaniu do zeszłego roku o 6 proc. spadła natomiast ilość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych co wynikało z ograniczenia spalania biomasy z 0,45 do 0,29 TWh. W górę poszła sprzedaż detaliczna energii osiągając poziom 25,5 TWh czyli o jedną dziesiątą więcej niż w 2016 r.

O blisko 4 proc. zwiększył się wolumen dostaw prądu, który wyniósł 38,3 TWh czemu sprzyjała dobra koniunktura gospodarcza i związane z nią zwiększone zapotrzebowanie na energię ze strony odbiorców przemysłowych.

W ciągu trzech kwartałów poprawiły się łączne wyniki segmentu Wydobycie. Tauron odnotował wzrost produkcji węgla handlowego o 11,2 proc., a jego sprzedaży o 22,1 proc.

Według firmy przyczyniło się do tego zwiększenie zdolności wydobywczych w kopalni Brzeszcze oraz korzystny układ ścian wydobywczych w kopalni Janina.

Ogółem zakłady górnicze należące do Grupy zaspokoiły 53 proc. jej zapotrzebowania na węgiel do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Sam III kwartał w segmencie Wydobycie był jednak wyraźnie słabszy, a produkcja węgla w porównaniu do zeszłego roku spadła o 20 proc., co spowodowało stratę EBITDA.

- Było to efektem czynników zarówno planowanych jak i nieplanowanych. W poprzednim kwartale prowadziliśmy prace przezbrojeniowe w kopalniach Sobieski i Brzeszcze, co skutkowało wydobyciem węgla z mniejszej liczby ścian. Dodatkowo mieliśmy do czynienie z pogorszeniem warunków górniczo-geologicznych w kopalniach Janina i Sobieski – wyjaśnił Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Tauron.

Władze firmy zapewniły, że problemy z pozyskiwaniem węgla ma ona już za sobą, o czym świadczy notowany w ostatnich tygodniach ponowny dobowy wzrost wydobycia w kopalniach.

- Z uwagi na prowadzenie wydobycia w większej liczbie ścian czwarty kwartał powinien przynieść poprawę zarówno w odniesieniu do wolumenu produkcji, jak i wyników finansowych – dodał prezes Grzegorczyk.

Pod względem wydatków na inwestycje w trakcie trzech kwartałów 2017 r. Tauron przeznaczył na nie ponad 2,2 mld zł czyli o ponad 9 proc. mniej niż w zeszłym roku.

Najwięcej pochłonęła budowa bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, której zaawansowanie wynosi obecnie 45 proc. (termin oddania do eksploatacji przewidziano w 2019 r.). Oprócz niego firma kończy obecnie budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW energii elektrycznej i 240 MW ciepła w Elektrociepłowni Stalowa Wola (oddanie do użytku również w 2019 r.).

Oprócz nich spółka realizuje szereg inwestycji w segmencie Wydobycie: budowę poziomu 800 m w zakładzie górniczym Janina (koszt 24 mln zł, zakończenie w 2020 r.), budowę nowego szybu Grzegorz w zakładzie Sobieski (wartość projektu 550 mln zł, zakończenie w 2023 r.) oraz program inwestycyjny w zakładzie Brzeszcze (koszt 14 mln zł, zakończenie w 2025 r.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.