Tauron: mniej kradzieży prądu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rozdzielnia w Świebodzicach jest pierwszą w oddziale w Wałbrzychu i 21. w Tauron Dystrybucja, wybudowaną w tzw. technologii GIS (Gas Insulated Switchgear)

fot: Andrzej Bęben/ARC

O kilkanaście procent mniej przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej wykryły w ubiegłym roku służby spółki Tauron Dystrybucja - największego w Polsce dystrybutora prądu, obsługującego blisko 5,5 mln klientów.

Według spółki, spadek kradzieży energii to efekt wzmożonych kompleksowych kontroli, ale także prowadzonych akcji prewencyjnych i edukacyjnych. Przedstawiciele dystrybutora podkreślają, że nielegalne podłączenia to nie tylko straty dla spółki energetycznej, ale także poważne zagrożenie dla użytkowników sieci.

- W wyniku kradzieży prądu, kiedy dochodzi do manipulacji przy liczniku lub w instalacji elektrycznej, powstaje ryzyko wypadków, porażeń i pożaru. I dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w kradzież, ale często ich rodzin i sąsiadów. Stawiamy na bezpieczeństwo i przestrzegamy przed konsekwencjami. Stąd prowadzimy tak kompleksowe i rozbudowane działania prewencyjne i kontrolne - wyjaśnił w piątek (24 marca) wiceprezes spółki Tauron Dystrybucja Jerzy Topolski.

W ostatnich latach firma prowadziła działania kontrolne na dużą skalę. W ubiegłym roku kontroli było ponad 85 tys., a wykrytych przypadków nielegalnego poboru energii ponad 6 tys. Rok wcześniej prawie 90 tys. kontroli przyniosło wykrycie ponad 7 tys. nielegalnych podłączeń. W tym roku Tauron zrealizuje kolejne przedsięwzięcia, służące poprawie bezpieczeństwa odbiorców energii elektrycznej, a wykrywanie i eliminacja nielegalnego poboru energii jest elementem tych działań. Zgodnie z prawem, kradzież prądu jest przestępstwem, zagrożonym kara do pięciu lat więzienia.

- W tym roku zrealizujemy wspólne szkolenia dla policji, zarządców nieruchomości i pracowników Taurona. Mamy przygotowane materiały edukacyjne, pokazujące z jednej strony zagrożenia związane z nielegalnym poborem energii, z drugiej przestrzegające przed konsekwencjami kradzieży prądu - poinformował Marcin Marzyński z biura komunikacji spółki.

Trwają też prace nad filmem ukazującym zagrożenia związane z kradzieżą energii elektrycznej. Ponadto, w spółce działa Telefon Bezpieczeństwa - Linia Antykradzieżowa. Dzwoniąc pod numer 801 444 606 można podzielić się podejrzeniami związanymi z zauważonymi przeróbkami czy prowizorkami. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane.

- Dużym wsparciem w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń są klienci, którzy zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami proszą o ich sprawdzenie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane, a osoba zgłaszająca pozostaje anonimowa - zapewnił odpowiedzialny za zwalczanie nielegalnych podłączeń dyrektor Leszek Wojtachnio ze spółki Tauron Dystrybucja Pomiary.

Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze 57 tys. km kw. Rocznie firma przesyła ok. 45 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,4 mln klientów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.