Tauron: mniej kradzieży prądu
fot: Andrzej Bęben/ARC
Rozdzielnia w Świebodzicach jest pierwszą w oddziale w Wałbrzychu i 21. w Tauron Dystrybucja, wybudowaną w tzw. technologii GIS (Gas Insulated Switchgear)
fot: Andrzej Bęben/ARC
O kilkanaście procent mniej przypadków nielegalnego poboru energii elektrycznej wykryły w ubiegłym roku służby spółki Tauron Dystrybucja - największego w Polsce dystrybutora prądu, obsługującego blisko 5,5 mln klientów.
Według spółki, spadek kradzieży energii to efekt wzmożonych kompleksowych kontroli, ale także prowadzonych akcji prewencyjnych i edukacyjnych. Przedstawiciele dystrybutora podkreślają, że nielegalne podłączenia to nie tylko straty dla spółki energetycznej, ale także poważne zagrożenie dla użytkowników sieci.
- W wyniku kradzieży prądu, kiedy dochodzi do manipulacji przy liczniku lub w instalacji elektrycznej, powstaje ryzyko wypadków, porażeń i pożaru. I dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w kradzież, ale często ich rodzin i sąsiadów. Stawiamy na bezpieczeństwo i przestrzegamy przed konsekwencjami. Stąd prowadzimy tak kompleksowe i rozbudowane działania prewencyjne i kontrolne - wyjaśnił w piątek (24 marca) wiceprezes spółki Tauron Dystrybucja Jerzy Topolski.
W ostatnich latach firma prowadziła działania kontrolne na dużą skalę. W ubiegłym roku kontroli było ponad 85 tys., a wykrytych przypadków nielegalnego poboru energii ponad 6 tys. Rok wcześniej prawie 90 tys. kontroli przyniosło wykrycie ponad 7 tys. nielegalnych podłączeń. W tym roku Tauron zrealizuje kolejne przedsięwzięcia, służące poprawie bezpieczeństwa odbiorców energii elektrycznej, a wykrywanie i eliminacja nielegalnego poboru energii jest elementem tych działań. Zgodnie z prawem, kradzież prądu jest przestępstwem, zagrożonym kara do pięciu lat więzienia.
- W tym roku zrealizujemy wspólne szkolenia dla policji, zarządców nieruchomości i pracowników Taurona. Mamy przygotowane materiały edukacyjne, pokazujące z jednej strony zagrożenia związane z nielegalnym poborem energii, z drugiej przestrzegające przed konsekwencjami kradzieży prądu - poinformował Marcin Marzyński z biura komunikacji spółki.
Trwają też prace nad filmem ukazującym zagrożenia związane z kradzieżą energii elektrycznej. Ponadto, w spółce działa Telefon Bezpieczeństwa - Linia Antykradzieżowa. Dzwoniąc pod numer 801 444 606 można podzielić się podejrzeniami związanymi z zauważonymi przeróbkami czy prowizorkami. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane.
- Dużym wsparciem w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń są klienci, którzy zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami proszą o ich sprawdzenie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane, a osoba zgłaszająca pozostaje anonimowa - zapewnił odpowiedzialny za zwalczanie nielegalnych podłączeń dyrektor Leszek Wojtachnio ze spółki Tauron Dystrybucja Pomiary.
Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze 57 tys. km kw. Rocznie firma przesyła ok. 45 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,4 mln klientów.