Tauron: Historyczna wystawa o III Powstaniu Śląskim rusza w Polskę

1597660318 korfanty chlodnia tauron

fot: arc/Tauron

Wizerunek Korfantego podziwiać będzie można na kominie chłodni elektrowni jeszcze wieczorem w poniedziałek, 17 sierpnia

fot: arc/Tauron

Czy po 100 latach Polacy pamiętają o Powstaniach Śląskich? Czy wiedzą, kto był przywódcą zrywu Polaków oraz czy mają świadomość tego, co oznaczało dla II RP przyłączenie dużej części jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów ówczesnej Europy? Pytania te zadał Tauron w badaniu opinii publicznej zorganizowanym przez IBRiS, z okazji inauguracji cyklu ogólnopolskich wystaw dotyczących III Powstania Śląskiego.

Z przeprowadzonego w drugiej połowie czerwca badania wynika, że większość Polaków (80 proc.) słyszało o Powstaniach Śląskich, ale jedynie co piąty ankietowany łączy polski zryw na Górnym Śląsku z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika również, że wiedza o samych walkach powstańczych jest niewielka. Wśród osób, które słyszały o Powstaniu, 68 proc. nie wie, gdzie rozegrała się jego kluczowa bitwa. Wśród najmłodszych respondentów (18-29 lat) o bitwie pod Górną Św. Anny słyszało jedynie 13 proc.

Przyłączony do II RP Śląsk jest kojarzony przede wszystkim z górnictwem węgla kamiennego, przemysłem i hutnictwem. Uwagę zwraca fakt, że 36 proc. respondentów nie wie w czym przodowało województwo śląskie w II RP.

Tauron z okazji obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego zorganizował wystawę przedstawiającą jego przebieg i bohaterów w nieoczywisty sposób. Zwiedzający dowiedzą się m.in. o udziale kolejarzy w Powstaniu, roli kobiet oraz o przywódcy, który zasłynął jako genialny szpieg. Wystawę otwartą dziś w Katowicach, podczas wakacji będzie można zobaczyć również w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Wystawa przypomina historię i bohaterów tamtych wydarzeń, by podkreślić potencjał regionu w zmieniającej się Europie.

- Województwo Śląskie i to dzisiejsze, i to sprzed stu lat zdumiewa swoim bogactwem. Cieszę się, że Tauron promuje Śląsk, realizując ogólnopolską kampanię informacyjną poświęconą znaczeniu Powstań Śląskich, dobrze, że firma o fundamentalnym znaczeniu dla regionu jest jego dobrym ambasadorem, to przykład dobrze pojętego działania w interesie wspólnym – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

- Ślązacy świetnie znają historię swoją i swoich rodzin, na jej podstawie wyrosła lokalna tożsamość. Teraz tę historię musimy pokazać w innych częściach Polski. To początek, w najbliższych miesiącach mocniej zaangażujemy się w projekty edukacyjno-historyczne. Korzystając z nowych technologii, chcemy ciekawie i atrakcyjnie opowiadać o historii Śląska i jej bohaterach – mówi prezes Taurona Paweł Strączyński.

- Chcemy pokazać, jaki wpływ na życie zwykłych ludzi mają decyzje podejmowane wiele kilometrów od Śląska. Dziś unijny Zielony Ład oznacza dla Polski porzucenie węgla i przemysłu w obecnym kształcie. Naszym obowiązkiem jest więc zaplanowanie i przeprowadzenie transformacji sprawiedliwie – dodaje.

W ramach obchodów przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Tauron zorganizował już m.in.: Akcję #KochamŚląsk, którą zainaugurowano w niedzielę, 16 sierpnia 2020 r. Wtedy to na chłodni kominowej elektrowni w Jaworznie wyświetlany był portret Wojciecha Korfantego. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano też w mediach społecznościowych konkurs #KochamŚląsk. Łącznie nadesłano w nim 500 fotografii prezentujących walory przyrodnicze i architektoniczne Śląska. Najlepsze nagrodzone zdjęcia można podziwiać jako część wystawy historycznej.

Dodatkowo w Zabrzu na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2 od lutego znajduje się ekomural o powierzchni 126 m2. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Śląska i Polski. Mural dodatkowo pochłania smog.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.