Tauron Dystrybucja: nie ma decyzji o likwidacji posterunków

Obecnie nie są podejmowane żadne decyzje dotyczące likwidacji posterunków i nieruchomości energetycznych oraz redukcji zatrudnienia w spółce Tauron Dystrybucja - podała w czwartek spółka (21 marca), odpowiadając na obawy częstochowskich samorządowców w tej sprawie.

W środę Urząd Miasta w Częstochowie poinformował o zaniepokojeniu miejscowych samorządowców i parlamentarzystów przekształceniami w Tauronie, które - ich zdaniem - prowadzą do marginalizacji częstochowskiej energetyki.

"Projekt reorganizacji częstochowskiego oddziału Tauron Dystrybucja jest próbą pozbawienia naszego miasta roli energetycznego ośrodka przesyłowego o znaczeniu subregionalnym" - podano w komunikacie po spotkaniu.

Tauron Dystrybucja to spółka z grupy Tauron, odpowiedzialna m.in. za infrastrukturę przesyłową, dzięki której prąd dociera do odbiorców. Oddziały spółki położone są w województwach dolnośląskim, małopolskim, opolskim i śląskim. Przedstawiciele firmy uspokajają, że zmiany organizacyjne w jej strukturze nie oznaczają pogorszenia jakości usług dla odbiorców - przeciwnie, mają poprawić jakość obsługi i zminimalizować awarie.

Nowa struktura organizacyjna spółki obowiązuje od początku tego roku. Rzecznik Tauron Dystrybucja Marcin Marzyński powiedział w czwartek, że aktualnie prowadzone są wstępne prace projektowe dotyczące struktur oddziałowych w całej spółce.

- Prace cały czas trwają, dlatego też na tym etapie brak jest jakichkolwiek ostatecznych decyzji określających kierunki zmian na poziomie oddziałów spółki, funkcjonujących na obszarze czterech województw (...). Obecnie nie są również podejmowane żadne decyzje dotyczące likwidacji posterunków i nieruchomości energetycznych oraz redukcji zatrudnienia - wskazał rzecznik.

Przedstawiciele częstochowskiego samorządu obawiają się jednak, że do takich zmian dojdzie. Obecni na niedawnym spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych ocenili, że planowana restrukturyzacja może doprowadzić do redukcji zatrudnienia o kilkanaście procent w ponad tysiącosobowej grupie pracowników częstochowskiego oddziału. Związki obawiają się, że Częstochowa może stracić status oddziału i stać się tylko posterunkiem.

Według związkowców plany restrukturyzacji dystrybucji spowodują m.in. pogorszenie standardów dostaw prądu, nieefektywne zarządzanie kluczowymi obszarami operatorskimi i zmniejszenie bezpieczeństwa pracy. Innego zdania są przedstawiciele spółki.

- Wszelkie zmiany będące wynikiem prowadzonych prac projektowych mają doprowadzić do wzrostu wartości spółki, a tym samym do zapewnienia bezpiecznych i stabilnych warunków pracy w Tauron Dystrybucja. Wszelkie działania mają także na względzie rzetelne wypełnianie obowiązków nakładanych na spółkę jako operatora systemu dystrybucyjnego, tak by sprostać oczekiwaniom naszych klientów oraz rosnącym wymogom stawianym przed energetyką - podał Marzyński.

Rzecznik zapewnił, że jeszcze przed świętami wielkanocnymi zarząd Tauron Dystrybucja spotka się w Częstochowie z władzami miasta (prezydentem i radnymi) oraz z pracownikami częstochowskiego oddziału spółki i związkowcami.

W marcu ub. roku częstochowscy radni przyjęli stanowisko dotyczące planowanej reorganizacji oddziału Tauron Dystrybucja. Samorząd Częstochowy wyraził w nim zaniepokojenie wstępnymi wówczas planami likwidacji centrali częstochowskiego oddziału, a jednocześnie postulował utworzenie w tym mieście centrali regionu śląskiego Taurona. Podobne stanowisko skierowali w kwietniu ub. roku do ministra Skarbu Państwa parlamentarzyści ziemi częstochowskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.