Tak kopalnia Ignacy wpisuje się w nową historię

1440751105 zabytkowa kopalnia ignacy w

fot: Subregion Zachodni

Remont kosztował prawie 3,2 mln zł

fot: Subregion Zachodni

Wybrane dzielnice Rybnika przechodzą rewitalizację. Prace potrwają do końca 2018 r. Powodem do chluby może być również przystosowanie zabytkowej kopalni Ignacy do nowych funkcji. Teraz w Ignacym fedruje się... kulturę.

Wykorzystanie budynków poprzemysłowych czasem zbliża lokalną społeczność. Aby to zrobić należy mieć spore fundusz i jeszcze większą wyobraźnię. Przykładem takiej kombinacji jest rybnicka była kopalnia Ignacy znajdująca się w dzielnicy Niewiadom. Zamiarem władz miejskich była promocja miasta przy jednoczesnym zachowaniu górniczego dziedzictwa Rybnika.

Ignacy był najstarszą kopalnią węgla w regionie Rybnika. Powstał w 1792 r. Wydobycie węgla zakończono w latach 90. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. To tu także rybniczanie mają Industraidę - święto promujące Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim. Od 2015 r. właścicielem zabytku jest gmina. Miastu w latach 2006-2007 udało się zaadaptować dawną wieżę ciśnień na wieżę widokową. W latach 2014-2015 przebudowano i rozbudowano budynki stolarni i maszynowni szybu Głowacki, przeznaczone na cele muzealne, edukacyjne i kulturalne. Odwiedzający zabytkową kopalnię mogą podziwiać m.in. parową maszynę wyciągową z 1900 r. Miejsce to nie tylko pełni rolę technicznego skansenu. Mogą się w nim również odbywać wystawy sztuki, pokazy filmowe czy przedstawienia teatralne.

Odnowiono dodatkowo najbliższe otoczenie wokół budynków, gdzie odbywają się wystawy. Zaprojektowano ponadto elementy małej architektury oraz zbudowano miejsca parkingowe. 1 stycznia 2016 r. połączono kopalnię Ignacy z sąsiadującym domem kultury Niewiadom tworząc Industrialne Centrum w Rybniku-Niewiadomiu. Nowa placówka kontynuuje działalność domu kultury udostępniając zwiedzającym obiekty pokopalniane. Były zakład górniczy stał się miejscem spotkań emerytowanych pracowników. Teraz może być dobrym miejscem do wykorzystywany do organizowania różnych wydarzeń społecznych, skierowanych do mieszkańców dzielnicy i całego miasta. Obiekt zajmowany dotychczas przez dom kultury był zbyt mały. Zatem inwestycja zwiększyła jego ofertę usług kulturalnych.

Rybniccy włodarze nie poprzestają na dotychczasowej renowacji ekskopalni. Planują przerobienie sprężarkowni oraz nadszybia szybu Kościuszko i najbliższego otoczenia zabytkowej kopalni Ignacy Zabudowania zostały w 2015 r. przejęte od Kompanii Węglowej. Budynki mają służyć działaniom skupionym wzmacnianiu integracji dzieci, młodzieży i dorosłych należących do społeczności lokalnej. Charakter poszczególnych budynków i ich otoczenia będzie konsultowany z mieszkańcami Niewiadomia, w szczególności zamieszkującymi w najbliższym sąsiedztwie "Ignaca".

W 2016 r. Rybnik rozpoczął realizację także projekt: Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji współfinansowany ze środków unijnych. Celem projektu jest odnowienie fragmentów dzielnic Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski, Chwałowice i Śródmieścia. Prace mają potrwać do 31 grudnia 2018 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.