związki zawodowe

Lista artykułów

Podziemny protest trwa już w 13 kopalniach

Do 13 wzrosła w czwartek, 24 września, liczba kopalń, w których górnicy prowadzą podziemny protest przeciwko zbyt szybkiemu - ich zdaniem - tempu odchodzenia od węgla w krajowej gospodarce. Według śląsko-dąbrowskiej Solidarności, w zakładach tych akcję prowadzi łącznie około 400 osób. W Katowicach trwa kolejna runda rozmów pomiędzy przedstawicielami Międzyzwiązkowego

Model niemiecki? „Górnicy nie wytrzymają ataku społecznego”

- Model niemiecki to model łagodny, ewolucyjny i bez napięć społecznych. I - co najważniejsze - jest on czytelny dla ludzi – ocenia Jerzy Markowski. Były wiceminister gospodarki negatywnie ocenia jednak możliwość długoletniego subwencjonowanie górnictwa, które prowadzili Niemcy. Podczas rozmów z delegacją rządową górniczy związkowcy uzgodnili, że Polska przyjmie niemiecki,

1570787461 fotowoltaika halemba pgg

Pod ziemią protestuje ponad 400 górników

Do ponad 400 wzrosła w środę, 23 września, po południu liczba protestujących pod ziemią górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - wynika z informacji związkowców. Jeden z protestujących z podwyższonym ciśnieniem trafił na badania do szpitala. W Katowicach trwają rozmowy związków z delegacją rządową. Według biura prasowego śląsko-dąbrowskiej Solidarności, obecnie

Negocjacje przerwane. Jeden z protestujących zasłabł

Rozmowy przedstawicieli górniczych central związkowych z delegacją rządową tuż przed godziną 17 zostały przerwane. Mają zostać wznowione o godz. 20. Po południu jeden z protestujących górników zasłabł i trafił do szpitala. Środa, 23 września, to drugi dzień rozmów górniczych związkowców z przedstawicielami strony rządowej, którą reprezentują wiceminister aktywów

Kolejne kopalnie dołączają do podziemnych protestów

W środę, 23 września, w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej pod ziemią protestuje obecnie 169 górników - wynika z danych przekazanych przez służby prasowe spółki. Do protestu dołączyli pracownicy kopalń Murcki-Staszic w Katowicach oraz Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. To oznacza, że protest trwa w pięciu zakładach. Strona społeczna podaje natomiast, że w sumie

Obie strony zmierzają do porozumienia

Ciąg dalszy rozmów związkowców z przedstawicielami rządu o przyszłości górnictwa i energetyki odbędzie się w środę po południu, od godz. 14. - podały strony po zakończeniu wtorkowych dyskusji. Wcześniej dotychczasowe efekty przeanalizuje Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS). Są to ustalenia, jakie przekazali we wtorek, 22 września, tuż przed północą, po

Prezydent zabrał głos w sprawie górnictwa

Problem zmian w górnictwie to tylko część polityki klimatycznej obejmującej wiele gałęzi przemysłu. Kluczem jest sprawiedliwa transformacja, wprowadzana poprzez dialog społeczny - napisał prezydent Andrzej Duda, który poinformował, że rozmawiał o sytuacji w kopalniach z szefem NSZZ Solidarność Piotrem Dudą. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) ogłosił, że

Związki w PG Silesia wspierają protestujących

Działające w PG Silesia NSZZ Solidarność, ZZG w Polsce, ZZRG w Polsce, ZZ Kadra wydały wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji zaistniałej w górnictwie. Wspierają protestujących i ślą apel do rządzących. „(...) wobec zagrożenia dla funkcjonowania polskiego przemysłu wydobywczego i całej gospodarki, a najbardziej wobec zagrożenia utraty miejsc pracy w śląskich zakładach