związki zawodowe

Lista artykułów

Koniec sporu zbiorowego w Kolejach Śląskich

Związki zawodowe działające w Kolejach Śląskich wynegocjowały ok. 500 zł brutto średniej miesięcznej premii na etat. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 17 stycznia kończąc tym samym spór zbiorowy, który trwał od dwóch lat. Jak poinformowali przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” zapisy dokumentu obowiązują od początku stycznia. Porozumienie

Porozumienie płacowe tematem masówek w kopalni

W Lubelskim Węglu Bogdanka od środy do piątku, 19-21 stycznia, będą organizowane masówki informacyjne dla załóg. Ich tematem, jak podały organizację związkowe, będzie przedstawienie aktualnej sytuacji związane z porozumieniem płacowym. Masówki odbęda się na wszystkich polach wydobywczych, czyli na Stefanowie, Bogdance i Nadrybiu. Pierwsze spotkania informacyjne zaplanowane na

Związkowcy chcą uczestniczyć w procesie notyfikacji umowy

Przedstawiciele związków zawodowych będący sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa zwrócili się z prośbą do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej o uczestnictwo przedstawiciela strony społecznej w procesie notyfikacji umowy – poinformował we wtorek, 18 stycznia, Związek Zawodowy Górników w Polsce. Związkowcy przypomnieli, że zapis dotyczący

Spór o polski węgiel

Konfliktowa sytuacja dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego trwa od czasu polityczno - gospodarczej transformacji, jaka została rozpoczęta w 1989 r. Trzeba wrócić do historycznych już wydarzeń z tamtego czasu, ponieważ przynajmniej generalnie w sprawach tego górnictwa nic nie zmieniło się do dziś. Pierwsza niekorzystna dla tej branży decyzja podjęta została przez

Realizacja zapisów umowy społecznej albo protesty

Związki zawodowe, które w maju 2021 podpisały umowę społeczną ws. transformacji górnictwa, chcą gwarancji realizacji zapisów tego dokumentu. Zapowiadają protesty, jeżeli do 21 stycznia rząd nie podejmie w tej sprawie rozmów – ogłosili w czwartek, 13 stycznia, związkowcy. W ich ocenie umowa nie jest realizowana. Do piątku, 21 stycznia, związki zawodowe - których przedstawiciele

Referendum w kopalniach i rozmowy w centrali PGG

W środę, 12 stycznia, w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęło się referendum strajkowe. Tego samego dnia w siedzibie spółki w Katowicach mają odbyć się rozmowy pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem firmy na temat postulatów płacowych. Przypomnijmy, że w przypadku braku porozumienia funkcjonujący w spółce sztab protestacyjno-strajkowy zapowiedział, że od

Radca prawny Malwina Strecker będzie mediatorem w PGG

Radca prawny Malwina Strecker zajmujący się głównie sprawami i doradztwem z zakresu prawa pracy, związków zawodowych oraz prawa korporacyjnego będzie mediatorem w rozmowach prowadzonych w trybie sporu zbiorowego pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej, a stroną społeczną. Przypomnijmy, że strony mają się spotkać w poniedziałek, 10 stycznia, o godz. 11.00. Na stronie

To nie górnicy odpowiadają za brak węgla w kraju

- Górnicy, których się hejtuje, że znowu czegoś żądają, nie są odpowiedzialni za brak węgla w tym kraju. My niczego nie żądamy, my chcemy, aby ktoś doceniła naszą ciężką pracę – podkreślał lider górniczej Solidarności i szef związku w Polskiej Grupie Górniczej na briefingu, który odbył się we wtorek, 4 stycznia, na torach w pobliżu ruchu Halemba kopalni Ruda.