wydobycie

Lista artykułów

1635952331 sobieski kaj

Ruszył nowy front wydobywczy w ZG Sobieski

W Zakładzie Górniczym Sobieski, w drugiej połowie października, uruchomiono nowy front wydobywczy - ścianę 57 w pokładzie 301 w partii Brzezinka. Obecnie jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Taki model funkcjonowania utrzymywany będzie do II kwartału 2022 r. Rejon partii Brzezinka w pokładzie 301 obsługiwany jest przez oddział wydobywczy G3. Załoga

Planują wybranie trzech ścian o dużych wybiegach

Ruch Wujek kopalni Staszic-Wujek prowadzi eksploatację ściany V w pokładzie 405 w partii L, jednej z największych w historii zakładu. Jest wydajna i obfituje w węgiel energetyczny o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Górnikom pozostało do zakończenia wydobycia ok. 500 m wybiegu. Jeszcze w październiku ruszyło drążenie dowierzchni 3L, która zamknie „oczko” planowanej

Sprzedaż węgla wyższa od wydobycia

We wrześniu tego roku polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej niż w tym czasie wyprodukowały, zmniejszając tym samym stan zapasów na zwałach - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W trzech kwartałach br. zarówno produkcja, jak i sprzedaż węgla były wyższe niż przed rokiem. We wtorek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w

1589958460 twentymile longwall

Sprzedano już węgiel, którego jeszcze nie wydobyto

Agencja Bloomberg (29.10.2021 r.) z pewnym zdziwieniem pisze o niezwykłym zainteresowaniu amerykańskich elektrowni węglowych gwarancjami dostaw węgla z wyprzedzeniem na lata 2022 i 2023. Jak się okazuje, to niemal każda bryła węgla, którą amerykańscy górnicy wydobędą z ziemi w przyszłym roku, została już sprzedana, ponieważ rosnące ceny gazu ziemnego skłaniają zakłady

Wiodąca ściana w tandemie

Kopalnia Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie w systemie dwuścianowym. Obecnie kombajny pracują w ścianach 614 i 617 w pokładzie 326. Pierwsza ruszyła zgodnie z planem w sierpniu br. i po krótkim rozruchu przeszła do normalnej eksploatacji. Natomiast ściana 617 powoli zbliża się ku końcowi, który planowany jest na przełomie roku. Ściana 614 zlokalizowana jest w zachodniej części

1616768282 kombajn pgg

Zapotrzebowanie na węgiel rośnie. Czy PGG zwiększy wydobycie?

Mimo początku sezonu grzewczego w Polsce zapasy węgla kamiennego w Polskiej Grupie Energetycznej, która jest największym producentem energii elektrycznej, są znacznie mniejsze niż w tym czasie w poprzednich latach - informuje piątkowa, 29 października, Rzeczpospolita. Dziennik dodaje, że podobnie jest w innych elektrowniach. Mroźna zima może spowodować, że w Polsce zabraknie tego

W kopalni Sośnica przyspieszają

Kopalnia Sośnica ponownie fedruje trzema ścianami. Równolegle prowadzone są prace w trzech przodkach chodnikowych. Wszystkie ściany w gliwickiej Sośnicy fedrowane są z poziomu 950 m. Największa to x101 w pokładzie 416. W momencie uruchomienia miała 1700 m wybiegu. Górnikom pozostało jeszcze do całkowitego jej wybrania 1260 m. Ponad 1000 m liczył wybieg ściany n114 w pokładzie

1520934605 bogdanka dol wyrobisko lwb 010 m

Kopalnia rozwija się wszerz

Wielkie ściany, wielkie kombajny, wielkie rekordy. Wydawałoby się, że tak właśnie wyglądać będzie przyszłość Bogdanki. Otóż nic bardziej mylnego. – Nie nastawiamy się na rekordy i kupowanie kombajnów kolosów. Nie mamy też zamiaru schodzić niżej z wydobyciem. Będziemy za to podążać w kierunku automatyzacji procesów technologicznych – zapewnia Łukasz Herezy, dyrektor