wydobycie

Lista artykułów

Na Staszicu poszła ściana

W ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek górnicy wybierają węgiel z wysokowydajnej ściany 505 w pokładzie 501. Jest to ostatnia już ściana w tym rejonie. Eksploatacji towarzyszą liczne zagrożenia. Pokład 501 w rejonie ściany 505 zaliczony został do klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, drugiej kategorii zagrożenia metanowego, I i II kategorii zagrożenia tąpaniami,

Trzy ściany fedrują zgodnie z planem

W ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek trwa eksploatacja wysokowydajnej ściany 505 w pokładzie 501. Jej rozruch miał miejsce w drugiej połowie października. Jest to ostatnia już ściana w tym rejonie. Eksploatacji towarzyszą liczne zagrożenia naturalne. Pokład 501 w rejonie ściany 505 zaliczony został do klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, drugiej kategorii zagrożenia

1636542501 knurowzaloga

Poprawili swój rekord sprzed lat

  Październik przyniósł kolejny dobry wynik w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Tym razem górnicy ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice wykonali 202 m postępu w ścianie nr 6 w pokładzie 401/2 z Gb8E. Szczególny powód do zadowolenia ma załoga oddziału wydobywczego G1-K, która pod wodzą kierownika Tomasza Bednarczyka fedruje od 6 września br. w nowej ścianie nr 6 w pokładzie

Ruszyła nowa ściana, w grudniu będzie kolejna

W kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach ruszyła nowa ściana – 300 w pokładzie 310. Jej długość liczy 280 m, a wybieg ok. 648,5 m. Miąższość pokładu sięga od 1,10 do 1,35 m, z kolei wysokość furty eksploatacyjnej do 2,4 m. Eksploatacja w partii wschodniej prowadzona jest systemem ścianowym z zawałem stropu. Na grudzień zaplanowano rozruch kolejnej ściany - 124 w partii

Las czy jezioro - co powstanie na terenie po kopalni?

Dziewiętnaście lat zostało do końca obowiązywania koncesji wydobywczej kopalni PCC Silicium w Zagórzu koło Łącznej w Górach Świętokrzyskich. Prawdopodobniej jednak wcześniej teren ten zostanie zwrócony wcześniejszemu gospodarzowi, jakim było Nadleśnictwo Zagnańsk. Czy w miejscu kamieniołomu ponownie wyrośnie las, czy też powstanie jezioro? - Koncesja na wydobywanie

Świat dostanie więcej złota

Najwięksi gracze odbudowują swoją produkcję po pierwszym półroczu. Chiny, Australia, Rosja, Stany Zjednoczone i Kanada to kraje, które wiodą obecnie prym w produkcji złota. Szacuje się, że dostarczą one w br. na rynek ok. 50,8 mln uncji. Będzie to wzrost o 5,7 proc. w stosunku do 2020 r. Prognozy na temat produkcji złota w br. opublikowała GlobalData – czołowa firma zajmująca

Ekspresem przez uskok

W Zakładzie Górniczym Sobieski w drugiej połowie października uruchomiono nowy front wydobywczy – ścianę 57 w pokładzie 301 w partii Brzezinka. Obecnie jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Taki model funkcjonowania utrzymywany będzie do II kwartału 2022 r. Rejon partii Brzezinka w pokładzie 301 obsługiwany jest przez oddział wydobywczy G3. Załoga

Wydajne ściany Wujka

Kopalnia Wujek prowadzi eksploatację ostatniej ściany V w pokładzie 405 w partii L. Ściana, z której węgiel wybierany jest od dwóch lat, liczyła na rozruchu 1700 m wybiegu. Daje 2700 t surowca na dobę. Górnikom pozostało do zakończenia wydobycia ok. 500 m wybiegu. – Jest to jedna z największych ścian w historii naszego zakładu. Owszem, nie obyło się bez problemów, ale