wydobycie

Lista artykułów

Już oficjalnie wiadomo - w Czechach dłużej pofedrują węgiel

To już pewne. Bieżący rok nie będzie dla naszych południowych sąsiadów rokiem pożegnania z eksploatacją węgla kamiennego. Z czeskiej Karwiny nadeszły wczoraj informacje o planach wydłużenia wydobycia do 2025 r.! - Zarząd czeskiej spółki węglowej OKD przygotowuje plany wydłużenia wydobycia - poinformowała oficjalnie rzeczniczka spółki Naďa Chattová. - Kierownictwo OKD

Przeprowadzili rabunek przy użyciu dwóch pilotów

Górnicy z oddziału robót zbrojeniowo-likwidacyjnych ruchu Rydułtowy kopalni ROW zakończyli wyzbrajanie ściany III EE1, która eksploatowana była przez dwa minione lata. Zadanie było wyjątkowo skomplikowane ze względu na trudne warunki geologiczno-górnicze. Rabunek sekcji prowadzony był przy użyciu tzw. dwóch pilotów, innymi słowy, z zabezpieczeniem ścieżki likwidacyjnej ściany,

PGG - jak jest, jak będzie

W okresie 12-13 lat największa spółka węglowa zmniejszy wydobycie o połowę w stosunku do obecnego poziomu. W tym roku największa węglowa spółka, Polska Grupa Górnicza, ma wyprodukować ponad 23 mln t węgla. Jak ocenił szef koncernu Tomasz Rogala, obecna wielkość produkcji w ciągu 12-13 lat zostanie zredukowana o połowę. W minionym roku PGG wydobyła (netto) ponad 23 mln t

1645444924 boleslaw smialy wagony md 6

Większe wydobycie i większa sprzedaż węgla kamiennego

W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ok. 600 tys. t węgla kamiennego więcej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była większa rok do roku o ok. 5,3 mln t - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Wydobycie wzrosło rok do roku o 1,1 proc., a sprzedaż o 10 proc. W poniedziałek, 21 lutego, katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w

Kopalnia może powstać na pustyni

W sąsiedztwie Pustyni Błędowskiej może powstać kolejna piaskownia. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi uzgodnienie wniosku pod nazwą „Wydobycie piasku podsadzkowego z części złoża Pustynia Błędowska - blok IV w granicach obszaru górniczego - Bolesław II”. Jak informuje Ada Słodkowska-Łabuzek, rzecznik prasowy RDOŚ w Krakowie, postępowanie jest w toku

Pokazali jak się fedruje, mają sporą nadwyżkę

Rydułtowski zakład górniczy prowadzi obecnie wydobycie z dwóch ścian: II-E2 w pokładach 712/1-2 i 713/1-2 oraz ścianie XI-E1 w pokładzie 703/1-2.   W ścianie II-E2 załodze pozostało jeszcze do wybrania ok. 540 m, a w ścianie XI-E1 to ok. 700 m. Dobowe wydobycie sięga 6400 t. Warto podkreślić, że od początku br. górnicy z Rydułtów mocno podkręcili tempa. Zdołali nawet

1616768282 kombajn pgg

Luty powitali na nowej ścianie

W październiku 2021 r. rozpoczęto eksploatację pokładu 504wg ścianą 004z. W rozruchu jest kolejna, 829a w pokł.405/2wd. Węgiel wydobywany ze ściany 004z zaliczany jest do typu 34.2, czyli do węgli gazowo-koksowych. Ma bardzo dobre własności koksowe, dzięki czemu ponad połowa produkcji węgla handlowego może być kierowane do krajowych jak i zagranicznych koksowni. Pozostała

1437727237 kwsa na dole 12

Rozpoczęli rok, rozjechali ścianę

W ruchu Halemba kopalni Ruda trwa eksploatacja ściany 8a w pokładzie 402k o wybiegu 950 m, długości 230 m i miąższości sięgającej nawet 3 m. Rozruch przebiegł bez większych komplikacji. To przede wszystkim zasługa dobrej współpracy wszystkich oddziałów, od wentylacyjnego począwszy, poprzez elektryczny, transportu, a na energomaszynowym skończywszy. Eksploatacja w Ruchu Halemba