węgiel

Lista artykułów

Ekolodzy zablokowali przenośniki węglowe, policja ich pogoniła

Policja przerwała w niedzielę protest ok. 100 działaczy proekologicznych na terenie elektrowni węglowej Datteln 4 w zachodnich Niemczech. Wcześniej protestujący okupowali to miejsce przez dziewięć godzin, blokując transportujące węgiel przenośniki taśmowe. Ruch Ende Gelaende, który stoi za protestem przeciwko spalaniu węgla, zapowiedział kontynuowanie podobnych akcji. W

Węgiel zostawia ślad

Praktycznie każde ludzkie działanie przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, których nadmierna ilość spowodowała kryzys klimatyczny. Do zmierzenia tego wpływu naukowcy stworzyli pojęcie śladu węglowego. Czym jest ślad węglowy? To całkowita ilość gazów cieplarnianych, która została wyemitowana przy stworzeniu danego produktu lub wyemitowana przez daną osobę lub jej

Ostatnia tona węgla wyjechała na powierzchnię

Z ruchu Piekary kopalni Bobrek-Piekary wyjechała w piątek, 31 stycznia 2020 r. ostatnia tona węgla. Wydarzeniu przyglądali się pracownicy zakładu, przedstawiciele kierownictwa kopalni i spółki Węglokoks Kraj, samorządowcy, a także dziennikarze. - To historyczny moment, który należało w ten sposób zaakcentować, aby godnie pożegnać żywicielkę wielu pokoleń mieszkańców Piekar

Ministerstwo planuje konsolidację

- Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje konsolidację aktywów wydobywczych - poinformował w poniedziałek, 27 stycznia, wiceminister aktywów, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adam Gawęda. - Będziemy prowadzić proces konsolidacji aktywów wydobywczych, by uporządkować ten rynek - powiedział wiceminister podczas kongresu Powerpol. Wskazał, że

Wydobycie - coś drgnęło

Produkcja węgla kamiennego w grudniu 2019 r. w Polsce wzrosła o 4,2 proc. rdr i wyniosła 4952 tys. t - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc do miesiąca produkcja węgla spadła o 3,7 proc., a w całym 2019 r. spadła o 2,8 proc. rok do roku do 61 856 tys. t. Przypomnijmy, że produkcja węgla kamiennego w listopadzie 2019 r. w Polsce spadła o 7,4 proc. rok do roku i wyniosła 5 143

Czy pociągi z węglem ominą Gliwice?

Piętnaście lat po rozbiórce zapadła decyzja odbudowy odcinka linii kolejowej nr 132, łączącej Bytom z Wrocławiem Głównym. Miałby on ponownie być wykorzystywany do przewozu węgla i innych towarów, a także w ruchu pasażerskim. Siedemnastokilometrowy fragment tej trasy pomiędzy stacjami Zabrze Biskupice i Pyskowice zlikwidowano w latach 2004-2005. Odtąd z Bytomia do Wrocławia

Kolejne miasto z zakazem palenia węglem

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut chce zaostrzenia przepisów antysmogowych. Przygotował uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 r. Wkrótce zajmie się nią rada miejska - podała w piątek, 24 stycznia, rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień. - Samorząd za pośrednictwem uchwały zawnioskuje o wprowadzenie takich regulacji do władz województwa

Czym ogrzewamy mieszkania? Węgiel nadal na podium

W 2018 r. gospodarstwa domowe miały w Polsce znaczny, 18,2 proc. udział w krajowym zużyciu energii (bez paliw silnikowych). Polska należała do tych krajów Unii, w których udział gospodarstw domowych był stosunkowo wysoki (19 proc. i więcej zużycia krajowego wystąpiło w 10 krajach, przy średniej na poziomie 17 proc.) - informuje Główny Instytut Statystyczny w raporcie „Zużycie