węgiel

Lista artykułów

Import maleje. Sektor umacnia swoją pozycję

Jak poinformował Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, import węgla w 2019 r. zmniejszył się o 2,5 mln t w porównaniu do 2018 r. Chodzi o dane za pierwsze dziesięć miesięcy. Czy za tym pójdzie również zmniejszenie zwałów węgla przy kopalniach? - Import maleje zdecydowanie, o prawie 2,5 mln t rok do roku za 10 miesięcy. To dość znaczący spadek. Dla

Niemiecka dwulicowość w sprawie węgla

Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki, podpisał zgodę na podłączenie do sieci węglowej elektrowni Datteln 4. Ma to się stać latem mimo planów rezygnacji z węgla do 2038 r. i systematycznego zmniejszania się udziału węgla w niemieckim miksie energetycznym. Datteln 4 to nowoczesna jednostka niedaleko Dortmundu. Jest własnością koncernu Uniper. Jej budowa kosztowała 1,5 mld

Microsoft pozbywa się... węgla

Microsoft ogłosił podjęcie ambitnego celu całkowitego wyeliminowania śladu węglowego związanego ze swoją działalnością. Do 2030 r. firma ma osiągnąć negatywną emisję dwutlenku węgla, a do 2050 r. usunie ze środowiska naturalnego dwutlenek węgla wyemitowany od czasu powstania Microsoft w 1975 r. w całym łańcuchu wartości. Dodatkowo firma ogłosiła podjęcie nowej inicjatywy

Powstanie centralny magazyn węgla energetycznego

 - W ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach - poinformował w piątek, 17 stycznia, wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Wiceminister @AdamGaweda: W MAP prowadzone są rozmowy dotyczące zapasów węgla ze spółkami wydobywczymi i energetyką. Ich efektem jest

1439213502 huta katowice arcelormittal

Graniczny podatek węglowy wyrówna szanse branż energochłonnych

Za trudną sytuację polskiej branży hutniczej odpowiada szereg czynników globalnych - poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur, przedstawiając w czwartek w Senacie informację Prezesa Rady Ministrów na temat stanu polskiego hutnictwa. Wśród tych niekorzystnych czynników Mazur wymienił spadek zamówień w branży motoryzacyjnej, szacowany nawet na 20 proc., co wpłynęło na

Czas gorącej dyskusji i debat o sektorze

O wyzwaniach dla górnictwa w 2020 roku - rozmawia z Trybuną Górniczą wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Początek roku wiąże się z wysoką temperaturą dyskusji wokół górnictwa. Jak ocenia pan sytuację branży? To już prawie tradycja, że styczeń jest czasem gorącej dyskusji i debat o sektorze, czasem, gdy strona społeczna formułuje swoje uwagi związane z warunkami

Pociągi napędzane węglem wracają na polskie tory

Od soboty, 18 stycznia, do regularnego ruchu wracają na krajowe tory pociągi prowadzone trakcją parową. Lokomotywy napędzane węglem kamiennym będzie można zobaczyć w Wielkopolsce i na wschodnich rubieżach województwa lubuskiego. Od poniedziałku do piątku obsłużą część kursów na trasie z Leszna przez Wolsztyn do Zbąszynka, a w soboty - z Wolsztyna przez Grodzisk Wielkopolski

Spada sprzedaż i produkcja, a stan zapasów rośnie

Sprzedaż węgla w Polsce w listopadzie 2019 r. wyniosła 5,0 mln t wobec 5,5 mln t w październiku 2019 r. i 5,15 mln t w listopadzie 2018 r. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla. Dane ARP dotyczą wszystkich krajowych producentów węgla. Produkcja w listopadzie wyniosła 5,1 mln t, wobec 5,43 mln t w październiku i wobec 5,53 mln t w listopadzie 2018 r. Stan